Idegenek és ismerősök – Jókai Mór és Munkácsy Mihály egy színpadon

Kedden délelőtt az Idegenek és ismerősök sajtónyilvános olvasópróbáján pezsgővel köszöntötték a darab íróját, a héten 70 éves Zalán Tibort. A Jókai Mór és Munkácsy Mihály találkozását feldolgozó művet Herczeg T. Tamás állítja színpadra, szeptember 20-ai premierrel.

A hagyományokhoz hűen Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház direktora köszöntötte a jelenlévőket, majd bemutatta a darab szereplőit, rendezőjét, zeneszerzőjét és íróját. Az igazgató Zalán Tibor József Attila-díjas írót, költőt, drámaírót, a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgját is köszöntötte 70. születésnapja alkalmából. 

– A darab Jókai Mór párizsi látogatása idején játszódik – nem valós időben. Az írófejedelem, aki feleségével időzik Párizsban, ellátogat Munkácsy Mihály lezárt műtermébe, hogy szemügyre vegye a világhírnévre szert tett kortárs életét körülvevő miliőt. A műteremben meglepetés fogadja: már érkezése előtt ott tartózkodik Munkácsy Mihály, akivel történeti és művészetelméleti vitába bonyolódik. Beszélgetésük centrumában az az érvényességét nehezen megmagyarázható kérdés áll, ki a nagyobb, fontosabb hozadéka nemzete számára: a világpolgárként élő és alkotó művész, aki nemzetközi szinten emeli hazája dicsőségét, vagy a nemzetét jelenlétével is szolgáló művész, aki hazájában élve, képviseli honfitársait, elősegítve szellemi fejlődésüket – fogalmazott Zalán Tibor.

Kép: Behir.hu

A József Attila-díjas költő hajából éppen egy tincset vágnak le.

 

Születésnapi köszöntésként Herczeg. T. Tamás rendező a jelenlévők előtt jelképesen egy hajtincset vágatott le a darabban játszó Kövesdi Kornéliával a József Attila-díjas költő hajából.

Fiktív találkozásról van szó a két magyar művész között, hiszen ők nem találkoztak az életükben. A történetünk szerint Jókai elmegy a nagy magyar, nemzetközileg elismert művészhez Munkácsyhoz, akinek olyan kérdéseket tesz fel, amelyek őt foglalkoztatják. Boncolgatják azt is, hogy abban az időszakban, amikor a művészeti stílusok messze voltak az ő esztétikájuktól, amit láttak, hogyan érvényesültek mondta Herczeg T. Tamás. 

A rendező  hozzátette: nagy kérdés volt, hogy egy archaizáló vagy modernebb legyen a darab stílusa, de végül is egy kortalan, modern öltözettel ellátott, a mai ember számára átélhető problémákkal, dizájnnal és bennünket érintő kérdésekkel foglalkozó darab kerül majd a nézők elé.

A szeptember 20-án stúdiószínpadán látható előadást a Magyar Művészeti Akadémia támogatta. 

 

További programok »

Friss hírek

FEL