– A csabaiak megszokhatták, hogy rendszerint tavasszal és ősszel is volt lomtalanítás. Idén az őszi alkalom nem szerepelt a tervekben, de végül mégis megtartják. Miért alakult így?
– Tavaly, július 1-jétől a hulladékgazdálkodási rendszerben történt egy nagy változás. A korábbi önkormányzati feladat- és hatáskört az állam vette át. Koncesszióba adták a hulladékgazdálkodás jogát, és a feladatot a MOL MOHU Zrt. vette át. A műszaki tartalomra vonatkozóan az akkor hatályos szabályok alapján 1 lomtalanítás volt a jogszabályokban, így a gyűjtési naptár készítésekor is 1 alkalommal terveztünk házhozmenő lomtalanítást Békéscsabán is. A csabai lakosok számára egyébként januártól megnyitotta kapuit a hulladékudvar, ahová egész évben el tudják vinni akár a lomhulladékukat is. Így a műszaki tartalom egy korábbi időszakhoz képest magasabb színvonalon teljesült. Azonban mind az önkormányzati, mind a lakossági jelzéseket észleltük, és a MOHU-val egyeztettünk arról, hogy a korábbi időszakban megszokott, még egy lomtalanítási napot jó lenne, ha Békéscsabán is meg tudnánk tartani. A MOHU jóváhagyásával Békéscsabán így a második alkalmat is megtartjuk november 9-én a korábban megszokottak szerint az I-es, november 16-án pedig a II-es körzetben. LINK
– Mire figyeljünk, mi az, amit a lomtalanyításkor sem szabad kitenni?
– A jogszabály tiltja a lomhulladék-gyűjtés során a veszélyes hulladékok, illetve az egyéb különleges kezelést igénylő hulladékok begyűjtését, tehát azokat nem lehet kitenni. Továbbá azt sem gyűjtjük be lomtalanítás során, amelyek rendszeres járattal begyűjthetők: a vegyes kommunális hulladékot, a szelektív hulladékot, a zöldhulladékot nem ilyenkor hozzuk el. Ezeknek a rendszeres járata biztosított. Illetve nem hozzuk el az elektronikai hulladékokat, a veszélyes hulladékokat, a gumiabroncsot, permetezőszert, festékmaradványt – ezek sem helyezhetők ki a lomtalanítás során, de ezek átvétele a békéscsabai hulladékudvarban biztosított, ide vihetik el díjmentesen a csabaiak.
– Mikor van nyitva a hulladékudvar? Mikor lehet ott leadni akár a veszélyes hulladékot is?
– A békéscsabai hulladékudvar a Kétegyházi útról lekanyarodva, a kőtörő telephellyel szemben található. A hét 6 napján van nyitva, hétfőn, szerdán és szombaton reggel 8-tól délután 16-ig, kedden, csütörtökön és pénteken 12-től 20 óráig. Tehát akár munkaidőn kívül is el tudják vinni a lakosok a hulladékot. A lakosság díjmentesen veheti igénybe. A kollégáim ellenőrzik az igénybevétel jogosságát, ami azt jelenti, hogy lakcímkártyát megnézik, hogy van-e a hulladékot átadónak törvényes magyarországi tartózkodási engedélye, lakcímkártyája, illetve jogosan tartózkodik-e Magyarországon. Tehát nemcsak a békéscsabai lakosok vehetik igénybe, hanem bármely lakos, aki Magyarországon érvényesen tartózkodik. A TAPPE Kft. egyébként 9 hulladékudvart üzemeltet Békés megyében nagy kihasználtsággal.
– Év közben egyébként szelektíven gyűjthetjük a hulladékot. Jelenleg Békéscsabán ennek a rendszere hogyan működik?
– Alapesetben a vegyes kommunális hulladékot jellemzően a szürke gyűjtőedényben gyűjtjük. A szelektív hulladékot a papír-, műanyag- és fémhulladékot a sárga színű gyűjtőedénybe, a zöldhulladékra pedig rendszeresítve van barna, illetve zöld színű gyűjtőedény, de áttetsző zsákban is kihelyezhető, illetve a nagyobb gallyak kötegelve tehetők ki. A társasházaknál elhelyezett hulladékgyűjtő szigeteken valahol szintén színkóddal van jelölve, vagy pedig feliratozzák, hogy melyik gyűjtőedényben mi helyezhető el. Jellemzően az üveg az, ami a szelektív szigeteken teljesen külön gyűjtött, mivel ennek a házhoz menő rendszerben nem biztosított a gyűjtése. A DRS rendszer megvalósulásával a betétdíjas üveggöngyöleg visszaváltható a boltokban, de van még olyan üveghulladék, ami csak az üveggyűjtő szigeteken, illetve a DRS mellett kihelyezett gyűjtőpontokon adható le.