Békéscsaba önkormányzata fellép az illegális hulladéklerakók ellen

2024. február 29. 11:53 | Vincze Attila

Továbbra is komoly problémát jelent az illegális hulladékok kezelése az önkormányzat számára Békéscsabán. Egyrészt környezetvédelmi szempontból egy rendkívül káros jelenségről van szó, illetve azon túl, hogy esztétikailag is kifogásolható, eltüntetésük évente sok millió forintnyi közpénzt emészt fel, melyet más, fontosabb célokra is lehetne fordítani. A különböző eredetű hulladékok szabályos elhelyezésére immár számos lehetőség kínálkozik a városban.

Az önkormányzat részéről a közterület felügyeleti csoport, illetve a mezőőri csoport feladata, hogy folyamatosan vizsgálja az illegális hulladékok elhelyezését a városban. Ha ők ezt észreveszik, vagy más által érkezik bejelentés, akkor elsőként ők tekintik meg a helyszínt. Abban az esetben, ha egy városlakó észleli az illegális hulladéklerakást, akkor azt elektronikus felületen jelentheti be, melyet minden esetben kivizsgál az önkormányzat. Ugyanakkor akár közvetlenül a polgármesterhez is lehet bejelentést intézni.

Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere elmondta, a legfontosabb feladat ilyenkor azt kideríteni, hogy az illegális hulladék kinek az ingatlanán helyezkedik el. Többször érkezik az önkormányzathoz ugyanis olyan bejelentés, amikor a lakos úgy gondolja, hogy városi telken történt a hulladék elhelyezése, azonban kiderül, hogy magánterületről van szó. A lerakott illegális hulladékok nagyjából 90 százaléka kerül önkormányzati tulajdonú területre, a maradék 10 százalék csupán, ami magánszemélyekhez köthető. Amennyiben városi területről van szó, akkor az az első lépés, hogy ki kell deríteni, ki volt az elkövető, mivel ez szabálysértésnek minősül, ami szankciót vonhat majd maga után. Amennyiben megvan az elkövető, akkor őt kell kötelezni a hulladék elszállítására, viszont, ha nincs meg, akkor az önkormányzat teszi meg a szükséges intézkedéseket a hulladék felszámolására. Ha magántulajdonról van szó, akkor a tulajdonosnak kötelessége rendet rakni, és megoldani a hulladék kérdését. A polgármester hozzátette: az illegális hulladéklerakás tekintetében az illetékes hatóság a Békés Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya.

Szarvas Péter kiemelte: az önkormányzat minden évben egy bizonyos összeget elkülönít a költségvetésben az illegális hulladéklerakók felszámolására, 2023-ban közel 12 millió forintot kellett ilyen célra költenie a városnak. Ebből is látszik, hogy ez nagyon komoly költséget jelent a település számára, amiben benne van az elszállítás, illetve az elhelyezés díja is. Az idei költségvetés is hasonló mértékkel számol, azonban a városvezetés bízik benne, hogy 2024-ben már kevesebbet kell erre a célra fordítani.  

A polgármester fontosnak tartja a szemléletformálást is, azt tulajdonképpen, hogy lehetőség szerint elkerüljük az illegális hulladékok elhelyezését. Mint mondta, ez egy lassú folyamat, azonban az önkormányzat és más civil szervezetek is azon vannak, hogy tudatosítsák a városban élőkkel, hogy amennyiben hulladék keletkezik, azt hivatalosan a hulladéklerakókba kell elhelyezni.

– Nem lehet ugyanakkor azt mondani, hogy Csabán csak a helyi lakosok szemetelnek, volt már ugyanis nem egy olyan eset, amikor kiderült, hogy a tettes más településről szállította a városba az építési törmeléket, majd hazament, mint aki jól végezte dolgát, nem kevés kárt okozva ezzel a városnak – hívta fel a figyelmet Szarvas Péter.  

A polgármester arra is kitért, hogy az elkövetőket csak tettenérés vagy kamerafelvételek segítségével lehet beazonosítani, vagy esetleg tanúvallomások segíthetnek még ebben. A polgármester megjegyezte, hogy ezért idén a városi kamerarendszer bővülni fog, erről a februári közgyűlés hozott legutóbb döntést. Utoljára ilyen céllal az Árpád fejedelem téren telepített tavaly ősszel kamerákat az önkormányzat, hiszen korábban ez egy gócpont volt ebből a szempontból. Mióta a kamerák megjelentek ott, azóta jóval kevesebb az illegális szemetelés a területen.

Szarvas Péter hozzátette: számos lehetőség áll most már rendelkezésre, hogy mindenki legálisan helyezhesse el a hulladékát a városban. Januárban megnyílt a Kétegyházi útnál a hulladékudvar, ahová háztartási mennyiségű veszélyes hulladékot lehet leadni. Ha ennél nagyobb mennyiségű ilyen jellegű hulladék keletkezik, akkor azt a Berényi úti hulladéklerakóba lehet elhelyezni. Emellett a város a lakosság számára évi két alkalommal térítésmentesen lomtalanítást szervez, amely által a háztartási méretű, nem veszélyesnek minősülő hulladékot lehet az utcára elhelyezni. A városvezető ennek fényében mindenkit arra kér, hogy hagyjon fel az illegális hulladékelhelyezéssel.

Illusztráció: behir.hu

Békéscsabán legközelebb május 4-én és május 11-én terveznek lomtalanítást

További programok »

FEL