Mint ismert, legutóbb május 10-én az I. körzetben, május 17-én pedig a II. körzetben volt lomtalanítás a városban. A TAPPE Hulladékgazdálkodási Köztisztasági Szolgáltató Kft. és Békéscsaba önkormányzata számos platformon igyekezett eljuttatni mindenkihez az információt ennek pontos időpontjáról és a szabályairól. Úgy tűnik, ezeket azonban nem mindenki vette komolyan.
Békéscsaba belvárosában például május 17-én, szombaton volt lomtalanítás. Sokan valóban csak azt és akkor tették ki, amit, és amikor lehetett, azonban voltak, akik fittyet hánytak a szabályokra: olyan hulladékot vittek a kukákhoz, amelyeket a szolgáltató nem szállíthatott el, esetleg később, már a lomtalanítást követően raktak ki holmikat, vagy egyszerűen csak szétdobálták, széttúrták a kupacokat.
Mint azt Szarvas Péter polgármester kérdésünkre elmondta, minden eddiginél megrázóbb kép fogadta a közterület-felügyeleti csoport tagjait május 18-án, vasárnap reggel, amikor a belvárosi lomtalanítás után átpásztázták a közterületeket.
– 57 helyszínen találtak brutális mennyiségű, szabálytalanul kihelyezett hulladékot, amelyet csabaiak, de az is lehet, hogy nem a helyiek raktak le. Szeretnénk, hogy tiszta, rendezett legyen a város, ezért az önkormányzat nem várt arra, hogy az elkövetőket megkeressék és felszólítsák a hatóságok arra, hogy rakjanak rendet maguk után, mert ez akár sok idő is lehet. A lomtalanítás után, már hétfőn reggel, a közfoglalkoztatási csoport munkatársai a TAPPE Kft.-vel együttműködve megkezdték a rendrakást, helyreállítást – tájékoztatatott a polgármester, kiemelve: ez azt jelenti, hogy 57 helyszínről kellett összegyűjteni, autóra pakolni és elszállítani a hulladékot.
Szarvas Péter úgy fogalmazott, hogy megdöbbentő szemetelés zajlott azon a hétvégén, minden eddiginél nagyobb rendetlenség volt az utcákon. Hangsúlyozta, hogy a lomtalanításnak is megvannak a szigorú szabályai. A szolgáltató mindig közzéteszi, hogy mit lehet kitenni és mit nem, illetve azt is, hogy hova lehet szállítani azt a hulladékot, amely nem tehető ki ilyenkor. Amennyiben a lakosok mégis kiraknak olyan hulladékot, amelyet a szolgáltató a nem elszállíthatók között sorolt fel, akkor azt az önkormányzatnak külön forrás biztosításával kell eltakaríttatnia az utcákról, igen komoly összegekért.
A városvezető hozzátette, hogy tavaly óta üzemel a békéscsabai hulladékudvar, amely a kőtörő telep mellett található és a régi Kétegyházi út felől közelíthető meg. A telep a nyitvatartási idő alatt, a lakcímkártya bemutatásával több olyan hulladéktípusra is ingyenes átvételi lehetőséget biztosít, amely lomtalanításkor sem helyezhető ki. Vannak továbbá textilgyűjtő konténerek és használt étolaj átvételére alkalmas gyűjtőpontok is a városban érdemes ezeket is igénybe venni.
– Mindnyájan tiszta, szép és rendezett városban szeretnénk élni! Nyomatékosan arra kérek mindenkit, hogy a lomtalanításkor is tartsuk be a szabályokat, hisz ellenkező esetben nemcsak az önkormányzatnak okozunk gondot és milliós nagyságrendű pluszköltségeket, hanem másoknak is, akiknek fontos, hogy vigyázzanak a környezetükre. Bízom benne, hogy a legközelebbi ilyen alkalom kulturáltabban zajlik majd – tette hozzá a városvezető.