Zöld önkormányzat: Milyen típusú hulladékot, hol helyezhetünk el?

12:04 | Mikóczy Erika

Egyre többen hangoztatják, hogy a legjobb hulladék az, amit meg sem termelünk, hiszen az nem kerül pénzbe, nem kell újrahasznosítani, vagy megsemmisíteni. Ettől messze vagyunk, viszont arra mindnyájan törekedhetünk, hogy a hulladék mennyiségét csökkentsük, amit lehet, újrahasznosítsunk, és a megfelelő helyen adjuk le a hulladékot.

Békéscsabán legutóbb novemberben volt lomtalanítás, ennek tapasztalatairól, illetve arról, hogy mit, hol helyezhetünk el, Szarvas Péter polgármestert kérdeztük.

 

– A tavaszi után most novemberben is volt lomtalanítás, amikor a nagydarabos hulladékok széles körét szállította el a szolgáltató. Mit tapasztaltak a mostani lomtalanítás során?

– A nagytöbbség a szabályoknak megfelelően él ezzel a lehetőséggel, de sajnos többen továbbra is tesznek ki a közterületre olyan hulladékokat, amelyek nem tartoznak az elszállíthatók körébe. A háztartásokban külön gyűjtjük a szelektív- és a zöldhulladékokat, valamint a vegyes kommunális hulladékot, de ezeken kívül is keletkeznek olyan típusú hulladékok, amelyek jogszerű átadásáról gondoskodnunk kell. Idén januárban nyitotta meg kapuit a békéscsabai hulladékudvar, ez a kőtörő telep mellett található és a régi Kétegyházi út felől közelíthető meg (Békéscsaba, 2670/6 hrsz.). A telep a nyitvatartási idő alatt, a lakcímkártya bemutatásával több olyan hulladéktípusra is ingyenes átvételi lehetőséget biztosít, amely lomtalanításkor sem helyezhető ki. Vannak továbbá textilgyűjtő konténerek és használt étolaj átvételére alkalmas gyűjtőpontok is a városban. Bár a békéscsabai lakosok túlnyomó része tájékozott ebben a témában, és áttanulmányozza a hulladékgazdálkodási közszolgáltató lomtalanítással kapcsolatos levelét, továbbra is találkoznak kollégáim a közterületeken illegálisan kihelyezett hulladékokkal.

 

Nagy Ferenc alpolgármester és Szarvas Péter polgármester a helyszínen

 

– Gyakran a használt gumiabroncsok, elektronikai hulladékok, építési törmelékek is megtalálhatók az illegálisan lerakott hulladékok között. Ezeket hol lehet leadni legálisan?

– A gumiabroncsokat illetően fontos tudnivaló, hogy azokat a téli vagy a nyári gumik cseréjekor átadhatjuk a szolgáltatást végző gazdálkodó szervezetnek. Továbbá háztartásonként 4 darab gumiabroncs leadható a békéscsabai hulladékudvarban. Ha új elektronikai eszközt vásárolunk, a régi készüléket köteles a forgalmazó átvenni, valamint bontás nélkül, egészben ezek is leadhatóak a hulladékudvarban. Itt szeretném megjegyezni, hogy vannak olyan koncessziós szerződéssel rendelkező gazdálkodó szervezetek, amelyek még átvételi díjat is fizetnek a beszállításukért, ilyenek például a Fecó-Ferr Fém Bt. (Gyár u. 2.), VAFÉM Kft. (Csorvási út 23.), Farkasvas Bt. (Építők útja 2620/1 hrsz.). Ezekről a hulladéktípusokról a mohu.hu oldalán találhatnak bővebb információt. Az építési-, bontási hulladékok szintén leadhatóak mennyiségi korlátozással a hulladékudvarban. Vannak olyan gazdálkodó szervezetek, amelyek díj megfizetése mellett ezeket hasznosítják, és építési anyagot állítanak elő belőle.

 

– Olyan is előfordul, hogy a nagyképernyős televíziók hatalmas dobozait, vagy egyéb nagy csomagolóanyagot tesznek ki kukák mellé. Itt hogyan járhatunk el szabályszerűen?

– A szolgáltató tájékoztatása szerint a nagyméretű papírdobozokat össze kell vágni, majd kötegelve a szelektív gyűjtési napon a sárga kuka mellé kell helyezni. Ily módon azokat elszállítják. Természetesen itt is vannak olyan koncessziós szerződéssel rendelkező gazdálkodó szervezetek, amelyek még átvételi díjat is fizetnek a csomagolóanyag beszállításáért, mint például a Poparec-Recycling Kft. (Kétegyházi út 22.) és Bakos István vállalkozó (Kétegyházi út 30.).  

 A békéscsabai hulladékgyűjtő udvarban leadható egyéb hulladékokról részletesen a https://tappe.hu/hulladekudvaron-leadhato-hulladekok/ oldalon kaphatnak részletes tájékoztatást.

További programok »

FEL