Békéscsabán 2024-et megelőzően évente két alkalommal – tavasszal és ősszel – volt házhoz menő lomtalanítás. Az idénre azonban csak egy volt kijelölve, a változást az okozta, hogy a 2024-i hulladékgyűjtési naptár készítésekor érvényes szabályozás értelmében egy lomtalanítási napot tervezett be a szolgáltató. Ezt többek között az is indokolta, hogy 2024 év elejétől már Békéscsabán is elérhető a hulladék udvar, ahová térítésmentesen elhelyezhetik a lakók az évközben felmerülő lomjaikat. A 2024 július elsejétől érvényes jogszabály alapján összeségében a közszolgáltatási résztevékenység műszaki színvonala megfelelő volt.
Szarvas Péter elmondta, amikor a lakosok észlelték, hogy elmarad az őszi lomtalanítás akkor az önkormányzathoz fordultak. Hozzátette, a hivatal azonnal reagált a lakosság megkeresésére és megbeszélést kezdeményezett a TAPPE Kft.-vel a helyzet megoldására.
– Rövid mérlegelés után a TAPPE Hulladékgazdálkodási, köztisztasági, szolgáltató Kft. mint a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szerződött partnere, a lakossági igényre és az önkormányzat kérésére válaszolva egy új, az idei évben második házhoz menő lomtalanítási napot jelölt ki november 9-re és november 16-ra – ismertette Szarvas Péter.
A polgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a lomtalanítás után a rendrakás az önkormányzatot terheli, amely több millió forintot vesz el a büdzséből. Szarvas Péter ezért kéri a lakosokat, hogy fegyelmezetten végezze a lomtalanítási feladatokat.
Holopné dr. Sztrein Beáta cégvezető kiemelte, a lomtalanítás rendje és a lomtalanítás során elhelyezhető és elszállításra kerülő hulladék szabályai nem változtak. A lakosok ezúttal is az elszállítás napjának reggelén hat óráig tudják kihelyezni az elszállításra váró, a háztartásban keletkező hulladékokat, amelyek azonban nem tartalmazhatnak veszélyes anyagokat. Így például gumiabroncs, elektronikai hulladék, építési törmelék vagy festékmaradvány sem lehet a lomtalanításra szánt tárgyak között.
A cégvezető aláhúzta, a lomtalanítás egyik alternatívája a hulladékudvarok használata. Békéscsabán januárban nyílt meg a régi Kétegyházi út felől megközelíthető hulladékudvar. Hozzátette, a létesítményt térítésmentesen, lakcímkártya felmutatásával lehet igénybe venni.
– Itt mérlegelésre kerül a hulladék az átadás során, kollégáim megnézik, hogy milyen típusú hulladékról van szó, hiszen például építési törmelékre vonatkozóan mennyiségi korlátozás van. Indulás előtt mindenképpen érdemes felnézni a TAPPE Kft. oldalára, annál is inkább, mivel jelenleg a békéscsabai hulladékudvarban a síküveg átvétele, a külső hasznosító partnerek szállítási kapacitása miatt nem biztosított – sorolta Holopné dr. Sztrein Beáta.
A TAPPE Kft. cégvezetője hozzátette, a szelektív hulladékgyűjtés az egész vármegyében biztosított, ám még mindig lehetne finomítani a tudatos szelektálást. A vegyes, kommunális hulladékok ugyanis még mindig közel harminc százalékban tartalmaznak olyan hulladékokat, amelyeknek a szelektív tárolókban lenne a helyük. Kiemelte, a rosszul kezelt papírhulladékok aránya például akkora, hogy ha csak felét újra tudnák hasznosítani, akkor évente kétmillió fát nem kellene kivágni.
A TAPPE Kft. és az önkormányzat hamarosan részletesen is tájékoztatni fogja a lakosságot a lomtalanítás menetéről.