Herczeg Tamás: Korlátozások nélkül ünnepelhetünk augusztus 20-án

2021. augusztus 9. 16:05 | Mikóczy Erika

Megjelent az augusztus 20-ai rendezvényekre vonatkozó, az aktuális szabályokat enyhítő kormányrendelet, folyamatban van azoknak a hat 60 év felettieknek az oltása, akik korábban még nem vették fel. Többek között erről beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában Herczeg Tamás országgyűlési képviselővel Gyemendi Réka műsorvezető.

– A Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet, amely szerint az augusztus 20-ai rendezvények, valamint a Négyesfogathajtó Európa-bajnokság és a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus korlátozások nélkül lesznek látogathatóak. Mi a cél ezekkel az enyhítésekkel?

– Két fő oka van annak, hogy ilyen döntést hozott a kormányzat. Az egyik turisztikai szempontú, az augusztus 20-ai rendezvényeken például több mint 10 ezren dolgoznak majd, ez tehát a turizmus szempontjából is fontos esemény. Az eucharisztikus kongresszusra Magyarországra érkezik Ferenc pápa, a Négyesfogathajtó Európa-bajnokság pedig szintén kiemelt, már csak azért is, mert ötven évvel ezelőtt Budapesten rendezték az első ilyen Európa-bajnokságot. Így született meg az a döntés, hogy a járványügyi korlátozásokat nem kell figyelembe venni ezeken az eseményeken. Hozzáteszem, én is úgy gondolom, hogy van kockázata egy ilyen döntésnek, azonban a járványügyi szakemberek folyamatosan figyelik, hogyan alakulnak a folyamatok, és amennyiben szükséges, a kormányzat korlátozó döntéseket hozhat akár ezekre a rendezvényekre is. 

 

 

– Országosan közel félmillió 60 év feletti állampolgár nem kapta még meg a vakcinát. Őket a háziorvosok, illetve orvostanhallgatók keresik fel. A háziorvosokat már ismerik az idősek, viszont az egyetemi hallgatókkal szemben esetleg bizalmatlanok lehetnek. Hogyan lehet ezt áthidalni?

– Nem vagyunk egyformák. Van olyan, aki a szomszédnak sem szívesen nyit ajtót, és olyan is, aki akár egy vadidegen embert is beenged a házába, lakásába. Úgy gondolom, nem ez az elsődleges probléma, hanem az, hogy valóban félmillió körüli azoknak a 60 év felettieknek a száma, akik még nem kapták meg a védőoltást. Ha a delta vagy a lambda variáns elterjed az országban, akkor nagy lesz a kockázata annak, hogy ők megbetegedjenek, az egészségügy pedig ismét extrém terhelést kapjon. Láttuk már, hogy ha nő a fertőzöttek száma, meghosszabbodhat a nem életmentő műtétekre való várakozás ideje. Fontos lenne, hogy aki még eddig nem oltatta be magát, az éljen ezzel a lehetőséggel. A háziorvosokra rengeteg teher hárul, ezért van szükség az orvosi egyetemre járó diákok segítségére is.

 

Az iskolakezdés előtt oltási akció indul a 12-18 éves korosztály számára. Ők a Pfizer, illetve Moderna oltásokra regisztrálhatnak. Ismeretei szerint mennyien élnek ezzel a lehetőséggel?

Egyre többen regisztrálnak és veszik fel az oltásokat ebből a korosztályból, de még mindig nem elegendően. Tudjuk, hogy a tizenévesek körében is gyorsan terjedhet a vírus. Bár az ő egészségügyi kockázataik alacsonyabbak, mint az időseké – tehát nem olyan súlyosan betegednek meg – a koronavírust ugyanúgy tudják terjeszteni. Az orvostudomány, a járványügyi szakemberek jó szívvel, felelősséggel ajánlják a 12 év felettieknek ezeket az oltásokat.

 

– Soha nem indult még annyi szak Békéscsabán, mint amennyit a Gál Ferenc Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem most tervez indítani. Miért fontosak az új szakok, és miért fontos az együttműködés a két intézmény között?

A Gál Ferenc Egyetem elindítja azt a három szakot, amit eddig is. Nagyon kedvező tendenciáról számolhatunk be: a normál felvételi eljárás keretei között harminc százalékkal többen jelentkeztek erre a három szakirányra. Roppant fontos, hogy jelenleg a Gál Ferenc Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem között egy széleskörű együttműködés van kialakulóban. Ennek az együttműködésnek a része az, hogy elegendő jelentkező esetén három új szak (gépészmérnök, mechatronikai mérnök, informatikus) indul szeptembertől levelező tagozaton, ahol hetven államilag finanszírozott helyet biztosít a kormányzat.

 

– Ön több díjat is alapított, legutóbb Esély-díjat adott át. Mire szolgál ez az elismerés?

Ezt a díjat is úgy hoztam létre, ahogy korábban a Tehetség-díjat, a Köszönet-díjat, vagy a Közösség-díjat. Vannak olyan társadalmi csoportok, amelyekről mindannyian tudjuk, hogy sokkal nehezebben boldogulnak, mint mások. Ilyenek például a nagycsaládosok, a gyermeküket egyedül nevelők, a valamiféle hátránnyal, fogyatékkal élők, a roma közösséghez tartozók. Most egy egyetemista roma diáknak adtam Esély-díjat. Úgy gondolom, ő példaképül szolgálhat mindenki számára, hiszen nehéz körülmények közül jön, és az édesanyja támogatására, valamint a saját tehetségére építve egészen jó tanulmányi eredményeket elérve jut majd egyetemi diplomához.

További programok »

FEL