– A járványadatokra való tekintettel kormány január 11-ig hosszabbította meg a korlátozó intézkedéseket. Ön szerint mire számíthatunk ezután? .
– December első felében vagyunk, az adatokat nap mint nap látjuk. A szakemberek, és szerintem mindannyian azt reméljük, hogy január 11-e után már érezhető javulás jön és könnyítések lehetnek. Bízunk benne, hogy azok a korlátozó intézkedések, amelyek – mindannyiunk védelmében – most nehezítik az életünket, nehezítik a társas kapcsolatainkat, csökkentik a személyes találkozásainkat, azok január 11-e után jórészt feloldhatóvá válnak. Hullámzóak a napi adatok, de azt mondják a szakemberek, hogy platózik a járvány, a megbetegedések száma talán nem fog már jelentősen növekedni. A napi halálozási adatok most nagyon szomorú képet mutatnak, 120 és 200 között mozognak, reméljük, hogy hamarosan ebben is csökkenés következik be.
– Valahol legbelül talán sokan reménykedtünk abban, hogy a járvány az ünnepekre lecseng vagy legalábbis enyhül. Sajnos nem így lett, ezért a korlátozó intézkedések hatályban maradtak.
– Két dolgot kell szem előtt tartani. Az egyik az egészségi állapotunk, a másik pedig az, hogy a gazdaság életben maradjon. Tavasszal a mostaninál szigorúbb korlátozó intézkedések voltak. Kijárási korlátozás volt érvényben a nap 24 órájában, és csak meghatározott körben hagyhattuk el a lakóhelyünket. Most este 8 és reggel 5 óra között kijárási tilalom van érvényben, de a munkába járás érdekében ilyenkor is el lehet hagyni az otthonunkat. Vannak olyan magatartási szabályok, amelyeket természetesen be kell tartanunk annak érdekében, hogy megóvjuk a magunk és mások egészségét. Ne menjünk olyan környezetbe, ahol sokan lehetnek együtt. A vásárlásainkat részben az online térben intézzük, az üzletekben pedig a lehető legtudatosabban, leggyorsabban igyekezzünk beszerezni azt, ami kell, természetesen a higiéniai és maszkviselési szabályokat betartva. A személyes kontaktusok száma befolyásolja azt, hogy milyen ütemben terjed a járvány, mennyire lesz leterhelt az egészségügy. Fontos, hogy továbbra is vigyázzunk magunkra.
– A járvány miatt több olyan döntést hozott a kormány, amely a nehezebb idők átvészelésére szolgál. Ilyen például a hitelmoratórium. Meddig függeszthetik fel a hitelek visszafizetését azok, akiknek tartozásuk van?
– Ez eredetileg az év végéig szólt volna, de a kormány a közelmúltban rendelkezett arról, hogy további 6 hónappal meghosszabbítja hitelmoratóriumot. Január elsejétől a gyermeküket nevelő szülők, családok, az álláskeresők, a közfoglalkoztatottak, a nyugdíjasok, és azon vállalkozások, amelyek igazolni tudják, hogy legalább 25%-al visszaesett a bevételük, újabb 6 hónapos moratóriumot kapnak.
– Akik a járvány első hulláma alatt elveszítették az állásukat, átképezhették magukat. Folytatódnak ezek a képzések a második hullám alatt is?
– Igen, a kormányhivatalnak, illetve a munkáltatóknak továbbra is van lehetőségük arra, hogy átképzési programokat indítsanak, az álláskeresőknek pedig arra, hogy ezekben részt vegyenek. Ez is egy nehéz történet, mert most olyan képzéseket kell találni, amelyen nem azért vesz részt valaki, hogy ott töltse az idejét és addig valamilyen támogatást kapjon, hanem azért, hogy jó esetben egy használható tudás birtokába kerüljön, és azzal újból el tudjon helyezkedni. Kevesebben dolgoznak ma Magyarországon, mint egy évvel ezelőtt, a koronavírusnak hatása van a munkaerőpiacra is. De szinte minden szakértő azt mondja, hogy a következő évre ez megváltozik, jövőre jelentős mértékben növekedhet a gazdaság. Ez pedig azt vonja maga után, hogy újabb és újabb munkahelyek jönnek létre, illetve a régiek ismét megnyílnak a munkavállalók előtt.
– A családokat számos formában támogatják. A legújabb rendelkezés szerint, jövő júliustól a bruttó fizetés 100%-ára emelik a csecsemőgondozási díj (csed) összegét. Ezt kik vehetik majd igénybe?
– Valóban, a korábbi munkabér 100%-át kapják 6 hónapon keresztül azok az édesanyák, illetve azok a családok, ahol gyermek születik. Ez nettóban magasabb jövedelmet jelent majd, mint a munkavégzés időszakában kapott bér, hiszen a jövedelemadón kívül egyéb közteher nem terheli. Ez 80 ezer családot érinthet. Egyébként az utóbbi időszakban egyre népszerűbbek a gyermekvállalást segítő programok, a családi otthonteremtési kedvezmény, illetve a babaváró hitel is.
– A fejlesztések a járvány idején is folytatódnak, most például megnyílt a forgalom előtt az M44-es Békéscsaba és Kondoros közötti szakasza és a békéscsabai repülőtér is léphet egy lépést előre.
– Az M44-es újabb, 17,6 kilométeres szakaszának átadásával Békéscsabától Tiszakürtig 80 kilométeres szakaszon haladhatunk már a kétszer kétsávos gyorsforgalmi úton. A jövő évben egy újabb, bő 10 kilométeres szakasz átadására kerül sor. Tehát a Tiszán át tudunk már menni az újonnan elkészülő gyorsforgalmi úton. Aztán egy következő 5 kilométeres szakasz átadására lehet számítani 2024-ben. Nagyon erős társadalmi elvárás Békés megyében, de az M44-est érintő szinte minden településen: ne kelljen az M8-as elkészültéig várnunk arra, hogy Békéscsaba és Budapest között végig gyorsforgalmi úton lehessen haladni. Azon dolgozunk, hogy a kétszer kétsávos út Lajosmizsétől körülbelül 1 kilométerre bekössön a régi 5-ös és az M5-ös fölhajtó-sávjánál. Attól kezdve Budapest és Békéscsaba között végig gyorsforgalmi úton és autópályán közlekedhetnénk. Folyamatban van a fürjesi elkerülő út kivitelezése is. Arról pedig kormánydöntés született, hogy a reptérfejlesztés terveinek elkészítésére 154 millió forintot kap Békéscsaba önkormányzata. Ez a jó hír is azt mutatja, hogy a kormány elkötelezett Békéscsaba teljes körű infrastruktúra-fejlesztése mellett: december 11-én helyezték forgalomba az M44-es gyorsforgalmi út Békéscsaba-Kondoros közötti szakaszát; a megyeszékhely járda- és útfejlesztési céljainak megvalósítására ütemezetten 9,3 milliárd forint érkezik a város számlájára; elindult a Békéscsaba-Lökösháza vasútvonal felújításának közbeszerzési eljárása; 2022-ben pedig elkezdődhet a békéscsabai repülőtér modernizálása is. A repteret érintő beruházás – ahogyan erről Palkovics László miniszter úrral egyeztettünk – nem csak Békéscsabát, hanem Gyulát és az egész megyét vonzóbbá teheti a befektetők számára, jelentős gazdasági élénkülést, a befektetői érdeklődés növekedését hozhatja magával.