Hétfő délután egy zártkörű megnyitó ünnepséget tartott a Munkácsy Mihály Múzeum, ahol közreműködött a Balassi Közalapítvány Viharsarok Táncszínháza. A város kultúráért felelős alpolgármestere a beszédében elmondta: a 2022. november 4-ei közgyűlés január 1-jével a múzeum részleges bezárása mellett döntött az energiaválság okozta költségek csökkentése érdekében. Varga Tamás hozzátette: csupán a Munkácsy Mihály – Egy géniusz diadala című kiállítás volt látogatható csütörtöktől vasárnapig.
– A munka azonban nem állt meg, a háttérben a muzeológusok folyamatosan dolgoztak az újranyitáson így keddtől néprajzi, történelmi és művészeti témákban láthatók tárlatok – fogalmazott.
Az intézmény igazgatója a kérdésünkre elmondta: a bezárás alatt elvégezték azokat a szakmai háttérmunkákat, amelyekre máskor kevesebb idő jut, így például leltároztak vagy digitalizáltak. Bácsmegi Gábor kiemelte: az intézmény három új időszaki tárlattal készült, keddtől a „Pesttől Aradig, eufóriából letargiába”, a Munkácsy fürdőzik és az Égi csillag tiszta fénye – Evangélikusok Énekeskönyve című kiállításokat tekinthetik meg a vendégek.
– Ez a három kiállítás nemcsak a múzeum saját anyagából állt össze, hanem magángyűjtők kollekciójából is. Ezzel olyan leletegyüttessel gazdagodott a múzeum, amelyet eddig csak egy szűk kör látogathatott. Köszönjük a felajánlásokat – zárta gondolatait a múzeumigazgató, aki a megnyitó után exkluzív kurátori tárlatvezetésekre invitálta a jelenlévőket.
Az Égi csillag tiszta fénye – Evangélikusok Énekeskönyve című kiállítás a Tranoscius énekeskönyv köré épül, amit a laikusok általában Bibliának néznek. Ezt a betelepülő szlovákok hoztak magukkal, 1718-ban. A tárlat a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Levéltárának jóvoltából egy korai, kézzel írott 1727-ből származó Tranoscius-szal bővült pénteken.
A Munkácsy Mihály Múzeum az 1848‒1849-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából nagyszabású kiállítást hozott létre Pesttől Aradig, eufóriából letargiába, az 1848–1849-es események és Békés megyei vonatkozásaik címmel. A tárlat anyaga részben a Munkácsy Mihály Múzeum saját gyűjteményéből származik, részben más intézményektől és magánszemélytől kölcsönzött darabokkal egészül ki.
A békéscsabai múzeum névadó mestere születésének 179. évfordulóján egy kiállítással tiszteleg a festő előtt, Munkácsy fürdőzik címmel. A tárlat a máig népszerű belga üdülőhelyen, Ostendében készült Munkácsy Mihály-alkotásokat állítja a középpontba, amelyekhez több szálon futó kultúrtörténeti vonalat kapcsol.