A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke kiemelte, hogy a szilveszter a csabai szlovákságnál már december 31-én délután elkezdődik. Kiszely András kiemelte, hogy már háromszáz éve délután három órakor tartják az óévbúcsúztató istentiszteletüket. De nem csak ez az egy régi hagyomány kapcsolódik a szlováksághoz az év utolsó napján.
– Ilyenkor a fiatalok felmentek a kistemplom erkélyére és onnan a tranosciuszból, vagyis az evangélikus szlovák énekes könyvünkből óévbúcsúztató dalokat énekeltek. Ezzel adták hírül az egész városnak és a világnak, hogy véget ért az óév és közeledik az új év, közeledik az újrakezdés, az új lehetőségek – fogalmazott Kiszely András.
Az utolsó napnak az egyházi évben nincs akkor hangsúlya, mint világi évben, így az sokkal visszafogottabb – tájékoztatott megkeresésünkre Harangozó Imre. A néprajzkutató hozzátette: a katolikus kalendárium szerint az esztendő első napja advent első vasárnapja.
– Ez a nap a hálaadásé, az Isten dicsőítésé, a köszöneté. A Te Deumot énekeljük és számot vetünk arról, hogy hányan haltak meg, születtek, mi más történt ebben az évben. Emlékszem rá, hogy gyermekkoromban, Újkígyóson még az egész falu elment a hálaadásra. Nagyapámék összeültek, az asztalon ott volt a hurka, a kolbász, a cigányka, a sültkrumpli és a finom almáskalács, majd a felnőttek egész éjszaka kártyáztak a barátaikkal. Másnap pedig mentek misére – részletezte a néprajzkutató.
Harangozó Imre kiemelte: Mária hónapja január, ilyenkor a katolikus hit szerint a szűzanya segítségét kérik az új esztendőre. Hozzátette, hogy az emberek a mai fogadkozásokkal szemben akkoriban vallási és erkölcsi tartalmú fogadalmakat tettek.