A tárlat megnyitóján Vincze Máté, helyettes államtitkár elmondta, hogy Erdős Kamill egy 190 centiméter magas, színész alkatú, szőke, kék szemű, bajszos férfi volt rikító zöld kalapban rajta egy szalaggal, aki tökéletesen beszélte a lovárit, és azt állította, hogy ő felvidéki vagy lengyel cigány. Aki azt mondta, hogy keresi a hozzá hasonlókat és összebarátkozott különböző közösségekkel, velük lakott és megfigyelte szokásaikat. Az etnográfus gyűjteménye napjainkig a magyarországi cigányság meghatározó alkotása – emelte ki Vincze Máté.
– Erdős Kamill és a hozzá hasonlók nagyon sok mindent tanítanak nekünk a 21. században is. Tanítják azt, hogy a környezetünkben érzékenységgel kell járni és oda kell figyelni a körülöttünk lévőkre, azokra a néphagyományokra, azokra a kulturális szokásokra, amelyek különlegesség tesznek bennünket, amelyek különlegesség teszik a szomszédainkat, a velünk együtt élőket. Azokat értékként kell kezelni, azokra figyelni kell és össze kell gyűjteni, hiszen a kisebb csoportok, családok, közösségek identitása adja össze a magyar identitást, és a magyar identitás más népek identitásával együtt hozza létre az európai identitást a 21. században, amikor mindent egyfajta szürke globalizmus kezd el beborítani – hangsúlyozta a közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár.
Az eseményen köszöntő helyett köszönő beszédet mondott a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Kemecsi Lajos. Az intézmény állította össze az Istennel talállak testvérem! című vándorkiállítást, amelyben számos olyan fénykép helyet kapott, amelyek az újkígyósi cigány közösségben készített Erdős Kamill.
– Nekünk öröm ünnep ez a tárlat megnyitó itt Újkígyóson, hiszen a gyűjteményben szereplő fényképeken látható élő emberek visszajelzést adnak nekünk, ezzel segítik a további kutatómunkákat – emelte ki Kemecsi Lajos. Ezt követően a mezőkovácsházi Kanalas Teréznek és az újkígyósi Rostás Farkas Arankának egy-egy katalógust adott át köszönete képpen, hiszen a hölgyek még kislányként szerepelnek a kiállításon látható fotókon.
Az kiállításmegnyitón Harangozó Imre néprajzkutató mutatta be Erdős Kamill életét és munkásságát a jelenlévőknek.
– Mielőtt kiváló néprajzkutatónak az 50-es években elkezd foglalkozni a cigánysággal, azelőtt tulajdonképpen csak olyan romantikus kép élt a cigányokról, amit például Jókai leírt: muzsikálnak a falu végén, jópofák, és fura nadrágba járnak. De Erdős Kamill előtte senki nem írta le, hogy milyen nyelven beszélnek, honnan ered ez a nyelv, vagy ezek a nyelvek, hogyan gondolkodnak és a mi a belső képük a világról. Erdős Kamill volt az első, aki így közelített hozzájuk és az út amit bejárt ahhoz, hogy ezt megtudja igen fordulatos. Erdős Kamill ludovika akadémiát végzett magyar katonából cigánnyá képezte magát úgy, hogy a közösség befogadta és megnyíltak előtte annyira, hogy olyan hagyományokat mondtak el neki varázslásról, szellemekről, démonokról és lelkekről, amiket senki másnak – hangsúlyozta Harangozó Imre.
A tárlat következő állomása Újkígyós, ahol 2024. október 25. és november 8. között az itt élők is megismerhetik Erdős Kamill ciganológus örökségét. Néprajzi Múzeum vándorkiállításáról és annak létrejöttéről bővebb információkat ide kattintva találnak.