A szőke cigány hazatért – Gyulán látható az Erdős Kamill-vándorkiállítás

2024. szeptember 13. 15:36 | Bimbó Lajos

Az Erkel Ferenc Művelődési Központban nyílt meg az kiállítás, amely utazótárlatként dolgozza fel és mutatja be Erdős Kamill munkásságát. Az Istennel talállak, testvérem! című kiállítás különlegessége, hogy a Néprajzi Múzeum szakemberei a gyulai Erkel Ferenc Múzeum gyűjteményében őrzött Erdős Kamill-hagyatékból állították össze, amelyet egy közös tudományos kutatás előzött meg.

A megnyitón Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere köszöntő beszédében felidézte Erdős Kamill munkásságát, aki álruhát öltve járta a cigányok lakta területeket, magának grófi rangot „adományozva”, kitalálva egy fiktív törzset, lengyel cigány grófnak adta ki magát kutatta azok kultúráját. Az etnográfust jó szívvel fogadták a cigánytelepek lakói, akikkel barátságot kötve mélyebb, emberközelibb munkát tudott végezni, így válva a cigányságkutatás legjelentősebb tudósává.

– Nagy kincs számunkra, hogy városunkban tevékenykedett Erdős Kamill néprajzkutató, aki a magyarországi cigányság néprajzának, kultúrájának legelismertebb, legjelentősebb tudósa volt, és aki hagyatékát felesége révén városunkra, nevezetesen az Erkel Ferenc Múzeumra hagyta. Így egy olyan kincsnek vagyunk a birtokosai, amely az egész nemzet szempontjából nagy értékkel bír – ismertette a városvezető, hozzátéve: ennek köszönhetően van egy gyümölcsöző együttműködés a Néprajzi Múzeummal és az Erkel Ferenc Múzeum között, melynek eredménye a most megnyílt különleges tárlat.

 

 

Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója kiemelte a kiállítás rendhagyó módon jött létre. A Néprajzi Múzeum több munkatársa is országos szakfelügyelőként járja a vidéki múzeumokat, szakértelmükkel segítve az ottani munkát. Így jutottak el Gyulára is, ahol felfedezték Erdős Kamill hagyatékát. Ennek kapcsán indult el a két szervezet együttműködése, amelynek első lépéseként a Néprajzi Múzeum digitalizálta a gyűjteményt, majd a két múzeum szakemberei felkerekedtek és ismét ellátogattak az eredeti helyszínekre, felkeresték a gyűjteményben szereplő személyeket vagy azok leszármazottait.

A kiállítás végül a Néprajzi Múzeum állandó tárlataként született meg, ám annak sikerei után vándorkiállítássá formálták, amely 15 hazai városban mutathatja meg magát.

– Munkatársaim, egy értő és szakemberekből álló csapattal egy jól mozgatható, installálható, utaztatható és mégis látványos vándorkiállítást alakítottak ki, amely a fotókra helyezi a hangsúlyt. Más helyszíneken a fotók mellett a magyarázó szövegek, az azokat kiegészítő filmek és hanganyagok teszik ki komplex a tárlatot, itt Gyulán azonban az itteni gyűjteményben található tárgyakat beemelhettük – árulta el dr. Kemecsi Lajos.

 

 

Drágos József, az Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke aláhúzta, Erdős Kamill munkásságával feltárta a cigányság helyzetét, ezzel pedig a társadalom részévé tette őket. Hangsúlyozta, ma is szükség lenne ilyen személyekre, aki a mai cigányság helyzetével foglalkoznának

– Újból kellene egy ilyen tevékeny ember, akár cigány, akár magyar, hogy ezt a jelenkort is megjelenítse. Ha előbb-utóbb nem lesz ilyen személy, el fognak tűnni ennek a kornak a lenyomatai – emelte ki.

A "szőke cigányként" becézett Erdős Kamill munkájából készült különleges vándorkiállítása október 22-ig látogatható az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

Galéria

További programok »

Gyula

FEL