Keresztavatás az Örökföldben - 140 éve zajlott az újkígyósi örökváltság

Ünnepélyesen átadták és felszentelték az újkígyósi örökváltság 140. évfordulója alkalmából állított keresztet. A csütörtöki eseményen Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára is beszédet mondott.

A csütörtöki rendezvényen Szebellédi Zoltán, a KDNP újkígyósi szervezetének vezetője köszöntötte a megjelenteket, felidézve, hogy 1884-ben Újkígyóson Wenckheim Frigyesné, Wenckheim Krisztina és a községi vezetőség adásvételi szerződést kötöttek 2500 hold megvásárlására. A közel félmillió forint vételárat a község a pesti első takarékpénztári egyesülettől vette fel 40 és fél évre, megvásárolva maguknak a földterületeket.

Harangozó Imre néprajzkutató az újkígyósiak korai jobbágynélküliségére tért ki beszédében.

– Újkígyós telepes község, mindig büszkék voltunk arra, hogy nem voltunk jobbágyok. Szabad bérlők voltunk. Magyarországon voltunk szabad bérlők, és itt úgy mennek a dolgok, hogy 1848-ban eltörölték a magyar jobbágyságot. Közjogilag a jobbágyokat beemelték a nemességbe. És ingyen állami kárpótlás mellett megkapták a jobbágy telket, amin gazdálkodtak  és megkapták a hozzátartozó eszközöket – mondta a néprajzkutató. 

A kereszten látható Krisztus-ábrázolást a helyi kötődésű Horváth-Gazsó Adrienn festőművész alkotta meg. A keresztet az ún. Örökföldben avatták és szentelték fel. A helyszínen Latorcai Csaba parlamenti államtitkár a jelkép erejéről és üzenetéről beszélt.

– Ezek a keresztek néma kiáltások a békéért, az európai embereknek béke iránti vágyát fejezik ki. Köszönöm, hogy itt Magyarország szinte minden szegletében, így Újkígyóson is, az emberek szükségét érezték annak, hogy kifejezzék a béke iránti vágyukat. Hogy kifejezzék azt, hogy elég volt a háborúból legyen béke már – fogalmazott a parlamenti államtitkár. 

A Harangozó György által felajánlott 2 és fél méter magas akác felhasználásával készült emlékmű közel félmillió forint közadakozásból jött létre.

Galéria

További programok »

FEL