Minden évben november elsején, mindenszentekkor emlékezünk meg azokról, akik már üdvözöltek. A keresztény hit szerint halottak napján azokra az elhunytakra gondolunk, akik még nem nyerték el az üdvösséget, hiszen még a tisztító tűzben vannak. Szigeti Antal plébános elmondta: számukra a halál csak a földi élet végét jelenti.
– A halottak tisztelete minden kultúrában jelen van. Mi nem őrizzük a halottak emlékét, hanem úgy gondolunk rájuk, hogy a túlvilágon folytatják az életüket. Ez lényegében megkülönböztet bennünket azoktól, akik nem hisznek Istenben vagy az örökkévalóságban – fogalmazott a Békéscsaba Belvárosi Római Katolikus Plébánia plébánusa.
Harangozó Imre az újkígyósi Népfőiskolán elmondta: régen az emberek fejében ott járt a boldog feltámadás reménye. A néprajzkutató hozzátette: amikor a sírok felett gyertyát gyújtunk, az a testet jelképezi, amely feláldozta magát a fény érdekében.
– Ellensúlyozni tudunk belső fénnyel, éppen ezért viszünk a sírokhoz gyertyát, amely önmagában is erős jelkép, hiszen Jézus Krisztus világosságának, megváltó művének jelképe. A sírra tett gyertyával azt kérjük az Istentől, hogy adjon nyugodalmat a híveknek és az örök világosság fényeskedjék nekik – mondta Harangozó Imre.
Mindenszentek napján a katolikusok szentmisét tartanak Békéscsabán, a Belvárosi Római Katolikus Plébánián 7, 10 és délután 17 órakor.