Gubis Mihály magyar képzőművész, perfomer 1948. április 4-én született Békéscsabán, és 2006. május 17-én hunyt el egy németországi alkotótáborban.
– Gubis Mihály művészete jelentősen meghaladta a korát, az ő alkotásait nem mi, hanem az utánunk következő generáció fogja tudni értékelni körülbelül 30 év múlva. Régóta készültünk arra, hogy kiállítást rendezzünk az emlékére, és külön öröm számunkra, hogy ezt a Tavaszi Fesztiválon tehettük meg – emelte ki köszöntőjében Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója.
A kiállítást a Tessedik Sámuel Múzeum művészettörténésze nyitotta meg. Ván Hajnalka elmondta, hogy Gubis Mihály művészetének és egyáltalán a tehetségének megismerése a tényfeltárás csodájának erejével hatott rá, mikor 2017-ben mélyebben bevonódott az életművének feldolgozásába.
– Elementáris erő és energia feszítette, hajtotta őt, példaértékű műveket és életművet mutatott. Tehetsége, alkotóenergiája a korszak kortárs áramlatainak tendenciában is egyedi jegyekkel megkülönböztethetővé tette őt. Ez indította be a szabályos, vonalzó mellett született vonalait, hogy azok zabolátlan módon eltérjenek, kitörjenek. Ez az energia munkált benne, mikor egyszerű szimbólumai gesztusokká változtak és ebből az energiából szerettek volna sokan kapni is – jegyezte meg.
A szakember hozzátette: ez az energia vezette Gubis Mihályt a művészi csoportosulásokba és helyezte el őt a magyarországi művészettörténet-írás képlékeny kánonjaiba. Hangsúlyozta: a művész szimbólumai közül a kettőskeresztet idéző hiány és a szék a két legismertebb és leggyakoribb ábra. E kiállítás darabjai között is több helyen feltűnik ez a két motívum, így e tárlat különös hangulattal bír.
Gubis Mihály emlékkiállítása 2024. augusztus 30-ig tekinthető meg az intézmény Panoráma termében.