Két hónapja monitorozza a levegő minőségét a jaminai mérőállomás, melyet az Európai Unió pályázata, a LIFE integrált projekt részeként telepítettek Békéscsabán. A pályázat 8 magyarországi régiót, és 10 megyei jogú várost érint - mondta el Vass Csaba, a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese.
– A projekt elsőgleges célja a levegő védelme, és az ezzel kapcsolatos programok lebonyolítása. Ezért telepítettük a Jaminai Egészségház udvarára a levegőminőség-mérő állomást, amely december 31-e óta a nap 24 órájában működik - mondta a szakember.
Hozzátette: a eszköz az ózon, a szén-monoxid, a kén-dioxid és a nitrogén oxidok mennyisége mellett meteorológiai adatokat is szolgáltat: méri a hőmérsékletet, a légnyomást és a szélsebességet.
A megyeszékhely alpolgármestere arról számolt be, hogy számos környezetvédelmi akcióban központi szerepet kap a levegő védelme.
– Mint minden településen, itt Békéscsabán is azt szeretnénk, ha a városunk levegője jó lenne. A célok felállítása érdekében tudnunk kell az aktuális adatokat - fogalmazott Nagy Ferenc.
Az alpolgármester azt is elmondta, hogy korábban kihelyezett mérőállomások végeztek időszakos szolgálatot, de kevésbé voltak hatékonyak. Egyrészt a mérés nem volt folyamatos, másrészt a műszer nem volt ennyire érzékeny. A tavaly telepített eszköz ezzel szemben a megye legmodernebb mérőállomása. A levegőminőség mérése folyamatos, ez biztosítja, hogy a különböző környezetbarát intézkedések hatékonyságát elemezzék. Emellett gyors és közvetlen beavatkozásra is módot adhat a különböző hatóságok számára, ha a levegőminőség valamilyen oknál fogva rosszabb lenne.
Az eszközt a Green Lab Kft. telepítette. Gaál Krisztián, a cég ügyvezetője elmondta, hogy bár folyamatos mérés, a legtöbb adatot 24 órás átlagban kell értelmezni, hiszen egy napon belül is jelentős eltérések lehetnek. Például éjszaka, amikor szinte egyáltalán nem járnak autók az utakon, jóval kevesebb a káros anyag, mint akkor, amikor leparkol a közelben egy teherautó.