Szociális területen betöltött szerepe folyamatosan jelen van képviselői munkájában is – vallja magáról Herczeg Tamás. A politikus immár 15 éve folyamatosan képviseli a 8. számú választókerület lakóinak érdekeit. Félidőben című sorozatunkban az elmúlt két és fél év munkájáról és a választásokig hátralévő időben tervezett fejlesztésekről beszélgettünk vele.
– Az elmúlt időszak fejlesztéseit tekintve sok infrastrukturális beruházást találunk a körzetben. Ez azt jelenti, erre van itt a legnagyobb igény?
– Települési szinten is az látszik, hogy az utak, járdák elhasználódnak, folyamatosan felújításra szorulnak, ezért soha nem mondhatjuk azt, hogy teljesen elkészült egy-egy szakasz. Szinte minden körzetben zajlanak kisebb-nagyobb felújítások, ám volt egy nagyobb lélegzetvételű, másfél milliárd forintos útfelújítási program, amely ebben a körzetben sok utcát érintett. Ez a beruházás több, kisebb szakaszra terjedt ki. Sok utca burkolata kopott volt, ezért fontos volt a felújítás, így széles lakossági igényt elégített ki a fejlesztés. Öt helyen fekvőrendőrt helyeztünk ki, emellett a körzetben található két játszótérre új eszközöket telepítettünk. Több utcában járdafelújítás is volt.
– A lakossági igények miként jutnak el önhöz?
– Elég régóta vagyok képviselő, a kapcsolattartás mindennapos. Sokak megállítanak az utcán, kérdeznek, elmondják, milyen problémájuk van. Sokféle igény érkezik a szemétszállítástól a kátyúzáson, fekvőrendőr telepítésén, a járdafelújításon át a fűnyírásig, padok, kukák kihelyezésééig. Ezek közül a legtöbbet a választókerületi célelőirányzatból meg lehet oldani, de épp ezeknek az ügyeknek a felgyorsítására, egyszerűbbé tételére jön majd létre a városgazdálkodási társaság az év második felében.
– Az, hogy ön a közgyűlés szociális ügyekért felelős tanácsnoka, mennyire jelenik meg a körzet képviseletében?
– Ez a szerepkör nem tud nem megjelenni a képviselői munkámban, de a szociális tanácsnoki pozíció nem csak a szociális segítségnyújtásban merül ki. Ennél szélesebb körben is megjelenik, például a család-, társadalom-, lakáspolitikai kérdésekben is. Az jól látszik, hogy az 5-10 évvel ezelőttiekhez képest más problémák, kérdések vetődnek fel: megjelent Békéscsabán a munkaerőhiány, de dolgozni kell azon is, hogy gátat szabjunk a térségből való elvándorlásnak. Érzékelhető a lakáshiány - így a szociális alapon bérbe adható, vagy a fecskelakások alacsony volumene -, de pozitívum, hogy a hajléktalanellátásnál új éjjeli menedékhely jön létre azért, hogy elfogadhatóbb színvonalú legyen az ellátás.
– Az elmúlt ciklus alapján mondhatjuk azt, hogy történtek előremutató lépések?
– Igen, hiszen az, hogy növekszik a jövedelem, csökken a munkanélküliség és nő a foglalkoztatottság, az Békéscsabán és Békés megyében is érzékelhető. Ez más szociális helyzetet is jelent. A szociális ellátórendszerre ettől függetlenül nem hárul kevesebb feladat, hiszen itt az idősgondozás, családsegítés, a gyermekjólét kérdése is, amelyek folyamatosan munkát adnak az intézményeknek.
– Milyen további tervei vannak a körzetet illetően?
– Az út, utca, járdafelújítások folytatódnak: a Millenium lakótelep egyes szakaszain lehet majd munkálatokra számítani, járdaszakaszok cseréjét, felújítását, illetve több fekvőrendőr telepítését tervezzük. Továbbá parkolók, utpadkák javítása is várható a körzetben. A nagyobb lélegzetvételű beruházások közé tartozik a Szabolcs utcai és Berényi úti kerékpárutak építése. Ezen felül a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programon belül, a szociális városrehabilitációhoz kapcsolódva a Baross utcára tervezünk kerékpárutat, ám ezt a pályázatot még nem adtuk be. Az evangélikus nagytemplom mögött található artézi kútnál pedig burkolatfelújítás várható. Az intézményrendszert érintő változásra nem kell számítani a következő időszakban.