Egy több állomásos folyamat záróakkordja volt a péntek délelőtti esemény. Még 2020-ban kereste meg Trényi Péter az önkormányzatot azzal, hogy egy emléktáblát szeretne elhelyezni Soltz Gusztáv tiszteletére.
– Ekkor találtuk meg a vívócsarnokot, legalkalmasabb helyszínként. 2021 augusztusában avattak emléktáblát, és ma vált teljessé azzal, hogy egy Soltz Gusztávot megjelenítő dombormű egészíti ki a szöveges részt – fogalmazott Varga Tamás.
Két apropója van a pénteki dombormű leleplezésének. Soltz Gusztáv az 1848-49-es forradalom és szabadságharc során vörössipkás honvéd volt. A vörössipkásokat Görgei Artúr, Magyarország honvédelmi minisztere avatta fel akkoriban, aki május 21-én vesztette életét.
A szervezők elmondták, hogy a másik appropója a leleplezésnek, a magyar honvédelem napja, amit május 21-én ünnepelünk az országban.
– Soltz Gusztáv veressipkás honvéd hadnagy, szablyavívó-mester és oktató volt, az 1848-49-es szabadságharc egyik hőse. Sokat gondolkodtunk a dombormű leleplezésének időpontján, így esett a választás a honvédelem napjához közeli időpontra – mondta el Lipták József, alezredes
Soltz Gusztáv a szabadságharc utáni első katonai vívómester, akit a fegyverletétel után megfosztottak a rangjától.
– Kényszerbesoroláson vett részt, és újra elkezdett dolgozni, amikor felfigyeltek arra, hogy van egy kis vívó tudománya. A monarchián belül segédvívó, majd vívómester lett – mondta el Trényi Péter.
A Magyar Szablyavívó Iskola vívómestere hozzátette, hogy Soltz Gusztáv, amikor nyugdíjba vonulása után Békéscsabára telepedett, akkor a fiatalokat kezdte el tanítani vívni.
A megemlékezést a szablyavívó iskola növendékeinek bemutatója színesítette. A koszorúkat először Varga Tamás alpolgármester majd Trényi Péter és Fenyvesi Csaba vívómesterek helyezték el, végül Lipták József alezredes is kihelyezte a megemlékezés virágát. Búcsúzóul, a Magyar Honvédség Kürtművészétől hallhatták a résztvevők a takarodót.