A méhek létfontosságú szerepet játszanak a mezőgazdaságban és az élelmiszergyártásban, hiszen ők a beporzók, akik segítségével a zöldségek, gyümölcsök és egyéb növények képesek lesznek megteremni.
A porzási időszakban, a virágok színes mintáikkal, vagy az általuk termelt nektár illatával a méheket magukhoz csábítják, akik testére így a leszállás pillanatában, ráragad a virágpor. Ezt aztán tovább viszik más növényekre, ezzel megtermékenyítve őket. Méhek nélkül, azonban ez a folyamat megszűnne, amelynek következtében, rengeteg növény és fafaj nem tudna szaporodni. Emiatt a világ élelmiszer-ellátottsága drasztikusan lecsökkenne, a boltok polcai kiürülnének, és az étel, mint olyan, luxuscikké válna.
Azonban nem csupán a méz miatt kell egyre komolyabban venni a vegyszermentes gazdálkodást és a kertek sokszínűségét. Az élelmiszereink javát is nekik köszönhetjük, hiszen beporzók nélkül nem lenne ennyiféle gyümölcs, zöldség. Ugyanez igaz a takarmánynövényekre is például lucerna, lóhere sem növekedne a határban, sőt az egyik konyhai alapanyagunk, a napraforgó vagy repceolaj sem készülhetne a méhek munkája nélkül. Tájékozódhatott ebben a témában az, aki ellátogatott hétfőn délután a Lencsési Közösségi Házba.
A Lencsési Közösségi Ház Kertbarát körének felkérésére érkezett előadóként Szántó Pál, aki a méhekről és a mézfajtákról tartott előadást.
– Egy méhészeti évre fűztem fel a témát, fókuszban a méhek életével és a méhészek feladataival. Továbbá nem mehettem el amellett, hogy melyek azok a növények, amelyekről a méhek begyűjtik a nektárt, mindezt megspékeltem egy kis történeti visszatekintéssel. A méhbetegségekre és a méz értékesítési nehézségeire is kitértem. Előadásomban javasoltam a jelenlévőknek, hogy hol vásároljanak mézet, illetve mire kell figyelniük a termékeknél – fogalmazott Szántó Pál, kistermelő a behirnek.
A szakember kiemelte, hogy európai és világszínvonalon is jól áll Magyarország méhcsaládok terén, ugyanis jelenleg több mint egymillió van belőlük. Ugyanakkor olyan érdekességekre is fény derült, mint például az, hogy egy teáskanál méz egy méh egész életének életműve.
A bemutató előtt Takács Péter intézményvezető kifejtette, hogy számtalan érdeklődési területet fed le a közösségi ház. A falakon belül működő közösségek tevékenységét több minden erősíti.
– Több mint húsz közösség működik az intézményben. 1991-ben alakult a Lencsési Közösségi Ház, azóta mindig is nagy hangsúlyt fektettem a közösségek működtetésébe, fenntartásába. Természetesen a klubok működését a vezetők igényessége, felkészültsége is lehetővé teszi, ők szívvel-lélekkel végzik a munkájukat. A programokat közösen alakítjuk, de nemcsak a vezetőket, hanem a tagokat is bevonjuk ebbe – nyomatékosította Takács Péter.