A Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze kiemelte: az alkotó műveit európai, amerikai, illetve ázsiai köz- és magángyűjtemények őrzik. Gyarmati Gabriella elmondta: korábban öt kontinensen, négyszáz kiállítást rendezett a világ közismert kiállítóhelyein és múzeumaiban.
– Műveit kétszer mutatta be a párizsi Louvre-ban, egy tárlaton pedig együtt szerepeltek alkotásai Rembrandt munkáival. 2019-ben Magyar Arany Érdemkereszttel ismerték el munkáját. Ritók Lajos a portré- és a látképfestés nagymestere. Ábrázolásai rendkívül hatásosak és látványosak; arcképei az emberi megjelenés és jellem sokféleségét illusztrálják. Nagyméretű festményei igen dekoratívak, ezzel együtt arcképei képesek drámai mélységet és koncentráltságot mutatni – fogalmazott a művészettörténész.
Ritók Lajos 2008-ban diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő és szobrász szakán, majd két esztendővel később a mesterképzőt is elvégezte. A művész a behir.hu kérdésére elmondta, hogy a komoly hangvételű embermeséinek nem ad címeket azért, mert művei mindenkinek mást és mást jelentenek. Hozzátette: mindenkit ismert vagy ismer azok közül, akik a portréin megjelennek.
– Nagyon sokan, sokféleképpen tudják ábrázolni az emberiséget, de én az élet egy olyan szűk szegmensét próbáltam bemutatni, ami a nyers valóságról szól. A mai virtuális térben az emberek csak azt akarják mutatni, hogy mindenki jól érzi magát – ecsetelte a művész.
A kiállítás megnyitóján Szarvas Péter a közgyűlés miatt nem tudott megjelenni, így a polgármester üdvözletét kabinetfőnöke, Szántó Zsolt adta át. Az est házigazdája, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, Ando György volt, köszöntőt mondott a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke, dr. Cservenyák László, aki egyben a mátészalkai Szatmári Múzeum igazgatója is. A tárlatot dr. Feledy Balázs művészeti író nyitotta meg, amely április 19-ig lesz látható a múzeumban.