Elemeltem a könyvet, amelyben Reich Károly és Charles Dickens találkozott

2024. november 2. 17:30 | Csiffáry Zsuzsanna

A Lencsési Közösségi Ház előterében könyvhegyek fogadják a betérőket, amelyekből bátran lehet hazavinni, ugyanakkor megunt vagy kevésbé olvasott könyveinket, magazinjainkat mi magunk is bevihetjük. Ezáltal az értékes olvasnivalók körforgását segíthetjük. Elvarázsolt ez a könyvhasznosítási program, és bevallom én is elemeltem néhány könyvet.

Okoseszközeinken keresztül naponta különböző szövegek garmadái érnek el minket. Saját épülésünket szolgálhatja viszont az, hogyha kitartunk a tartalmas olvasmányok mellett. A könyvolvasásnak több pozitív hatása van, amelyet már több kutatás is bizonyított. A Lencsési Közösségi Ház kreatív megoldást talált arra, miként is lehet a régi könyveket közkéz által „újjáéleszteni". Az intézmény előterében könyvek, magazinok közül válogathat a betérő, és aki úgy gondolja saját könyveit is felajánlhatja mások számára.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/ Behir.hu

 

Magyarország népessége jelenleg közel 10 millió fő, melyből mindössze 1,5 milliónyi ember olvas rendszeresen. A könyvalapú olvasásról számos kutatás bizonyította már, hogy fejlesztő hatással bír, ebből néhányat megemlítenék: műveltté tesz, gazdagítja a szókincsünket, javítja a memóriánkat, fejleszti az analitikus gondolkodást, megtanít koncentrálni, az íráskészséget is fejleszti, nyugalmat ad, szinte ingyen szórakoztat. Emellett további vizsgálatok támasztják alá az olvasás szerepét különböző betegségek, például a demencia és az Alzheimer-kór megelőzésében és az agy általános karbantartásában.

De visszakanyarodva a Lencsési Közösségi Ház „könyforgató programjára" magam is elcsábultam. Sokszor illusztrációja alapján választok könyvet, ezután találom meg az adott témaköröket. Több szerző és több illusztrátor ejtett rabul a napokban, de nagyon örültem, amikor megláttam, hogy életem egyik leginkább meghatározó írója és illusztrátora egy könyvben találkozott. A Copperfield Dávid című kötet kapcsán Charles Dickens és Reich Károly párosánál egy pillanatig sem haboztam. 

 

Reich Károlyról röviden

Számtalan gyermekkönyv szereplőjét elevenítette meg. Egész nemzedékek nőttek fel mese- és verseskötet illusztrációin. Alkotásai nem ismeretlenek sem a meseolvasók, sem a művészetrajongók előtt. A Firkálást, a Levelet olvasót, A kiváncsi kecskét, A szobrász kertje cimű sorozatot és a mitológiai témájú tusrajzait már többször megcsodálhattuk. A Shakespeare-művekhez készült illusztrációit sem kell bemutatni a könyvbarátoknak, illetve a grafikák, rézkarcok kedvelőinek. Reich Károly Kossuth- és Munkácsy-díjas grafikus, kiváló művész 1922-ben született Balatonszemesen. Az Iparművészeti Főiskolát 1948-ban végezte, Konecsni György és Hincz Gyula tanítványaként. Grafikáival 1950 óta vett részt kiállításokon, első egyéni tárlatát 1964-ben a Dürer-teremben rendezték, azóta számos hazai és külföldi bemutatón szerepelt nagy sikerrel képgrafikáival és könyvillusztrációival. Hajlékony, könnyed vonalvezetés, tiszta, egyszerű, játékos és költőien finom ábrázolásmód jellemezte művészetét. A természet, az állatok és az ember szeretete, s az ebből fakadó humanizmusa hatotta át mind önálló képgrafikáit, mind illusztrációit.

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/ Behir.hu

 
Charles Dickensről röviden

Charles Dickens angol író a viktoriánus kor egyik legelismertebb regényírója és számos felejthetetlen irodalmi alak megteremtője. Dickens 15 regényt, több száz novellát és cikket írt, emellett egy hetilapot szerkesztett húsz évig, előadássorozatokat és felolvasásokat tartott, emellett fáradhatatlanul küzdött a gyermekjogokért, az oktatás reformjáért és egyéb szociális reformokért. Ügyvédbojtárkodás és egy gyorsírói állás után újságíró lett, parlamenti vitákról tudósított, és járta az országot a választási kampányok időszakában. Huszonnégy éves korában jelent meg első regénye, A Pickwick Klub, amellyel azonnal nevet szerzett magának. Amellyel pedig az én és sokak szívébe is „befúrta" magát a Karácsonyi ének című tanulságos kötete volt. 

További programok »

Friss hírek

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL