Itt van a Gyucha elásva! – Interjú egy csabai származású régészprofesszorral

2021. július 8. 13:06 | Such Tamás

A hét éve az Egyesült Államokban élő, csabai származású Gyucha Attilának mostanság hihetetlen jó a médiában való megjelenése – kvázi sztárrégész. A 35 éves ismeretségünkből fakadóan – és így némi fórnak köszönhetően – az emlékeinkből kihámoztuk, ami a sajtóból kimaradt. Ami a csövön kifér.

– Én még nem régészként ismertelek meg, hanem mint a Kiss Manyi És Mindjárt Hányok Reflexplease frontjaként. Énekelsz még?

– Dehogy! Akkor is kutyaütő voltam. Mondjuk az azért beleégett a neuronjaimba, amikor a Téglában süvöltöttem Iggy Pop I Wanna Be Your Dog című nótáját.

 

– Az értelmes fazonoknak általában tinédzser korukban közlésvágyuk van. Ráadásul az igazi egyéniségek valóban nem feltétlenül Pavarottik.

– Inkább egy baráti társaság közlési vágya volt az. Úgy indult, hogy a csapatnak nem volt próbahelye, én meg felajánlottam nekik, hogy jöjjenek el hozzánk a garázsba gyakorolni. Épp nem volt énekesük, így bevettek. De lehet, hogy csak a garázs miatt… Aztán tagcserékkel jöttek a Brenda’s Brain és a Nervenarbeit zenekarok.

Rajtam kívül a zenekarokban mindenki tehetséges volt, csak a türelem hiányzott a számok összerakásához – mire játszhattuk volna őket, a fiúk egyszerűen rájuk untak, így sokszor inkább improvizáltunk a koncerteken. Olyan is volt, hogy jól jöttünk ki belőle. Asszem.

 

– Jaminában laktatok.

– Igen, a jelenlegi Hargita vendéglő szomszédságában.

 

Gyucha Attila – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Gyucha a teraszon – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Amit most a zúzással lebontanátok.

– Elüldöznénk a vendégeket. Így is többször el kellett futnunk a szomszédok haragja elől. Édesanyám meg tartotta a hátát.

 

– Emlékszem, egyszer, a kilencvenes évek elején a Közgé tornatermének a falára piros Neolux-szal felfújták a neveteket, de csak annyi volt, hogy Kiss Manyi Reflexplease.

– Nem én voltam. Én a teljes nevet kiírtam volna.

 

 Micsoda korszak volt… 

 – A ’80-as és ’90-es évek fordulója, amire a legszívesebben emlékszem: forrt a város minden hétvégén, rengeteg jó kocsma és koncerthelyszín működött, tele sok okos és kreatív kölökkel. Új, reményteli világ volt, amely jó pár évre összeterelte a korosztályomat.

 

– Jelenleg az USA-ban is pangás van ehhez a korszakhoz képest?

– Helye válogatja. A zenei élet Chicagóban, ahol korábban éltünk, továbbra is vibrál. Egy Pilsen nevű negyedben laktunk, egy sarokra a patinás Thalia Halltól, ahol hetente többször is remek koncertek vannak, telt házzal. A Georgia állambeli Athens, ahol a feleségemmel – no meg a kutyóval – most élünk, mindig is zenei központ volt. Többek között ott működött az REM és a B52s is, de most is legalább egy tucat hely van, ahol a járvány után újraindult a koncertélet.

 

Gyucha Attila – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Atesz – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Javallom, lépjünk vissza. A szegedi egyetemi évek után visszajöttél Csabára... Sőt! Még most is megvan a csabai lakásod.

 A szerelem és a város miatt én az a csávó voltam, aki Szegedről minden hétvégén hazajött és világos volt, hogy a Munkácsy Mihály Múzeumban akarok majd kikötni. 13, a múzeumban töltött remek év után 13 éve indultam el egy másik, kanyargósra sikerült úton.

A lakás és a kocsi azért maradt meg az USA-ba költözés után is, mert kényelmes vagyok. Ha hazajövök – márpedig a kutatások és a család miatt hónapokat töltök itt évente –, csak felcsapom a biztosítékot, átöltözöm, beindítom a kocsit és elmegyek dolgozni.

 

– A múzeumba?

– Ide (mutat a Gyöngy Presszó teraszára)! Már ha nem vagyok éppen terepen. Hozom a laptopom és dolgozom.

 

– Amerikai régészprofesszor a csabai kocsmában.

– Míg az egyetemi évek alatt a többség az egyetemi könyvtárban tanult, én mindig a szomszédos kocsmában. Tudod, a mai Hargitában, az egykori Vincze Sörözőben.

 

– Sokan nem vállalják fel a csehókat.

 – Én a mai napig nem szeretek otthon huzamosabb ideig melózni, mert egyszerűen szükségem van vegyes impulzusokra. Egykoron a Vinczében külön asztalom volt a vizsgaidőszakokban, ahonnan gyakran álltam fel újságot olvasni vagy dartsozni. A 90-es évek közepére aztán összefújt a szél egy remek dartscsapatot is.

Meredek történetekkel szabdalt időszak volt az nekem, egészen a 2000-es évek elejéig. A darts csapattal jártuk a bajnoki helyszíneket Gyulán, Mezőberényben, Orosházán és Szeghalmon. Gyűjtöttük a barátokat és a sztorikat.

 

Gyucha Attila – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Egyébként itt is oly szép kék az ég… – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Tudom, hogy nem kérdezte még senki soha tőled: gyermekkorodban sok Indiana Jones mozit néztél?

– A volt szomszédok szerint mióta beszélni tudok, régész akartam lenni, és az bizony még az Indiana Jones filmek előtt volt. Egyébként én arra is emlékszem, hogy a kamionozás is érdekelt. Persze aztán maradt a rejtélyek üldözése; az általánosban komoly jetikutató társaságunk is volt, persze szupertitkos. Amikor aztán a felvételi előtt álltam a Rózsában, úgy láttam, hogy esélyem sincs bejutni az ELTE régészet szakára. Ráadásul egy másik dolgot szenvedélyesen műveltem a Rózsában: az iskolaújság szerkesztését.

 

– A Röfögőt!

– Nem, Rózsaablak volt neve; a Röfögő egy rovatcím volt, Duma Zsolti (a mezőkovácsházi Duma Színház alapítója és vezetője – S. T.) vitte. Tehát felmértem, hogy úgysem vesznek fel az ELTE-re, de ha elvégzek egy főiskolát, akkor még lehetek újságíró.

Így a csabai főiskolára adtam be a jelentkezési lapomat. Erre az egyik tanárom azt mondta: „Irreális cél! Nem fognak felvenni!” Még most is visszhangzanak ezek a szavak a fülemben és a mai napig az egyik legerősebb motivációt jelentik. Végül persze felvettek, de csak egy évet töltöttem Csabán, mert itt pozitíve tanácsoltak el.

 

– ???

– Az egyik vizsgám után E. Szabó Zoltán tanár úr azt mondta, hogy „Attila, nézzen már magának egy másik iskolát…”. Hát néztem. A következő évet már a JATE magyar-történelem szakán kezdtem, majd a másodikban leadtam a törit és felvettem a régészetet. A magyart megtartottam, pár évig még kacérkodtam az irodalommal. Aztán egy sarkadi, vaskori kincslelethez kapcsolódó nyomozásom eldöntötte, melyik ösvényt koptatom majd tovább.

 

Miért éppen az Amerikai Egyesült Államokban koptatod az elmúlt években?

– Egyrészt van itt ez a szerelem dolog – Danielle, a feleségem amerikai. Emellett szerettem volna immáron kizárólag a kutatómunkára koncentrálni, amire az USA-ban nyílt lehetőségem. Zárójelben: az egyetem utáni majd’ 20 évem két műszakban telt: a normál munkaidőben különféle beruházások diktálta feltárásokkal foglalkoztam, aztán hazaérve hajnalokig a saját, Bill Parkinson barátommal közösen vitt kutatásokhoz kapcsolódó tanulmányok írása következett, nem beszélve az ELTE-n szerzett doktorim összerakásáról. Az éjszakázás egy ideig megy, aztán egyre kevésbé, végül jön a jó feleség és kicsavarja a kezedből az egeret.

 

Gyucha Attila – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Gondolatok a kiskocsmában – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Bill jellemezte jól a helyzetet: Dani olyan, mint egy gleccser – lassú, de feltartóztathatatlan. Még három éve is állt az egyezség, hogy egy héten kétszer éjszakázom: ez volt a „Two Days” korszak. Aztán addig-addig csűrte-csavarta, hogy a „Two Days”-ből „Tuesdays” lett, azaz maradtak csupán a keddek. Ma meg aztán csak akkor dolgozom este 8 után, ha a határidők túl erősen soroznak. Így nehéz hiperaktív Indiana Jonesnak maradni, de talán nem is kell.

 

– Csak visszajutottunk Indiana Joneshoz. Mennyire volt szakmaiatlan az a széria?

– Az eredeti Indy történetek a 20. század első évtizedeiben játszódnak, viszont ami a régészetet illeti, inkább 19. századi szemléletet tükröznek. Akkoriban kezdték nagy volumenben gyűjteni a világ nagy múzeumai – mint például a British Museum – és egyetemei a szép, egzotikus és értékes tárgyakat, hatalmas kiterjedésű ásatások zajlottak világszerte. „Indy idejére” ez azonban valójában megváltozott, már nem a tárgyak szimpla gyűjtésén, hanem azok kontextusán és információértékén volt a hangsúly.

 

– Van egy remek jelenet, amikor az első rész elején az arany bálványt villámgyorsan homokzsákra cseréli Indy; necc?

– Ajaj, a mai napig csendesen sikongat a lelkem, amikor meglátom, hogy a körültekintő dokumentálás elmaradt.

 

***

 

Dr. Gyucha Attila, a University of Georgia antropológiai tanszékének professzora. Dr. Danielle Riebe-vel, a feleségével tavaly nyáron költözött Chicagóból a georgiai Atlanta közelében található Athens-be. Elmondása szerint, ha nem Attilának vagy dr. G-nek nevezik, akkor a Gyuchát leginkább Gjucsának ejtik ki – vagy csak kérdőn néznek rá.

 

Gyucha Attila – Forrás: Gyucha Attila

További programok »

FEL