– Sok az utcán kóborló macska. Milyen cicákat sikerült megmenteni?
– Mi főként szopós kiscicák mentésével foglalkozunk, hiszen ők a leginkább segítségre szorulók még a cicák között is. Egyáltalán nem tudják ellátni magukat, ezért mi segítünk rajtuk. Gondoskodunk róluk, ameddig el nem érik a megfelelő egészségi állapotot és kort ahhoz, hogy örökbe fogadhatók legyenek. Rengeteg a kidobott cica. Nagyon-nagyon fontos az ivartalanítás!
– A Catlantis Macskamentő Egyesület ideiglenes befogadó rendszerrel működik Békéscsabán. Nem menhely, így befogadóképessége korlátozott. Ha valaki szeretne macskát, milyen szempontokat kell figyelembe vennie?
– Vannak, akiknek konkrét elképzelésük van az örökbe fogadandó cicával kapcsolatban. Meghatározzák, hogy milyen színű, milyen nemű, milyen korú legyen. De mi minden ilyen szemponttal szemben azt szoktuk inkább tanácsolni, nézzük meg a cica személyiségét. Hogyan illeszkedik a családba, illetve hogy milyen a családunk. Van-e kisgyerek, másik jószág, cica, kutya. Esetleg tudjuk-e pontosan, hogy hány szobás lakásban, illetve házban, hol szeretnénk tartani. Nagyon fontos szempontok ezek a cica kiválasztásánál. Mi igyekszünk mindenkinek olyat ajánlani, hogy meg legyen vele elégedve, illetve a cica is nagyon boldog legyen élete végéig. Azt szoktuk mondani, hogy az ember és állat hosszú távú szövetsége egy örökbefogadás, ami akár 20-25 évre is szól. Tehát érdemes megfontolni, hogy kit választunk, milyen cicát választunk. Érdemes elfogadni a szakemberek tanácsát.
– A cicatulajdonosok bizonyítani tudják, hogy az együttélés a macskákkal az egészségük javára válik. Milyen hatással lehet a macska az emberre?
– Természetesen az első és legfontosabb, hogy nyugtató hatással vannak az emberre a háziállatok, a macskák pedig főleg. Hiszen könnyen tarthatjuk őket, akár egy egyszobás kis lakásban is elél velünk egy cica 20-25 évig. És a puha szőrével, az odabújásával mindenképpen megnyugtató. A terápiás állatok hatását már jól ismerjük. Itt nemcsak a kutyákat és lovakat kell kiemelni, hanem a cicákat és egyéb állatokat is, hiszen az, hogy a gondoskodást megtanítjuk a gyerekeknek, mind-mind olyan pozitív hatások, amelyeket nem lehet egy élettelen tárggyal pótolni.
– Sokan vannak azon a véleményen, hogy a macska dorombolása is megnyugtatja az embert.
– Van egy speciális frekvenciatartománya a macskadorombolásnak, ez a 25 és 50 hertz közötti tartomány. Ezen a frekvencián a törött csontok hamarabb forrnak össze, vagyis jótékony egészségügyi hatása teljesen bizonyított a macskadorombolásnak. Tudni kell, hogy ezt egy módosított hangszál okozza, ki-belélegzéskor levegő jut át a hangszál mellett. Ez a rezgés az, ami kellemes, megnyugtató és egészségmegőrző hatással van. Érdekességképpen elmondom, hogy a macskaféléken kívül a mosómedve is tud dorombolni.
– Több macskatulajdonos nyilatkozott úgy, rá van írva a cica arcára az, hogy éppen kiről mit gondol. Ez igaz?
– Mondhatjuk azt is, hogy a macskának minden gondolata a képére van írva. Az öröm, az elégedettség, de a félelem, az agresszió is. Persze vannak olyan érzések is, amelyekkel mi, emberek ruházzuk fel őket. Ugyanis azt kell tudni, hogy a macskáknak kevesebb arcizuk van, mint az embereknek. Ezért nem tudnak olyan árnyalt mimikát produkálni, mint az emberek. Ennek ellenére láthatunk sok vicces fotót, videót a neten keringeni, ahol a cicák különböző képet vágnak, és mindenkit szórakoztatnak ezzel. Felmerül itt az örök kérdés, hogy vajon mennyire képes gondolkozni a kisállat. Ami az arcára van írva, az vajon valódi gondolat, vagy csak ösztön. Akinek van otthon cicája, és megfigyeli ezeket a reakciókat, azoknak a véleményét érdemes megkérdezni erről. A saját cicájáról mindenki még több érzelmet tud leolvasni, mint általában a cicák arcáról.
– Ha már az arckifejezésekről beszélgetünk, mi a helyzet a hangjukkal? Vannak megkülönböztethető hangjelzéseik?
– Természetesen. Azt is mondhatnám, hogy a macskahangoknak külön fejezetet lehetne szánni, mert nagyon sok különféle hangot használnak a kommunikációban. Van, aki azt mondja, hogy a nyávogást kifejezetten az emberhez való kommunikációhoz fejlesztették ki a macskák. Igazából vége hossza nincs talán azoknak a kommunikációs jeleknek és hangoknak, amelyeket egy macska elő tud állítani. Vannak olyanok, amelyeket egymásnak szánnak. Egymással kommunikálnak olyan hangokkal is, mint a fenyegető harci kiáltások. Vagy egy üdvözlő magas prüttyögő, kedveskedő hang, amivel akár a mamacica hívja a kicsinyeit. Az egy mély, kiáltásszerű hang. Egymás felé játékra hívó berregések vannak, különböző jelzőhangok. Nagyon széles a skála. A mindenki által jól ismert madárleső mekegés, vagy az adjál kaját, látom, hogy ott van, hosszú, éles, elnyújtott nyávogásokat mindenki ismeri. Igazából még ez is egy különböző minden macskánál, ahogyan az álmából felriad, és úgy nyiffan egyet, nagyon aranyos hangokat adnak ki. Pontosan megtanulhatjuk mindnek a jelentését, ahogy összeszokunk az évek alatt a saját cicánkkal.
– Hogyan lehet felkészülni egy macska érkezésére?
– Először is említeném a technikai feltételeket. Gondoskodni kell az alomról, a ételről, tálakról, karmozókról, alvóhelyekről, hordozóról, kiegészítőkről. Ez is egy olyan témakör, amit talán vég nélkül folytathatnék az apró kis nüansznyi különbségekkel, és minden apróbb tudnivalóval. Azt egyébként a leendő gazdijainkkal meg szoktuk beszélni, hogy mit érdemes tudni a technikai felszereltségről. Illetve később is bármikor fordulhatnak hozzánk a kérdéseikkel. Akár hogyha a család életébe egy kisgyerek jön, vagy egy költözés áll be, vagy bármi más változás van, nagyon sok mindent meg szoktunk beszélni. Számos kérdés felmerül akár évek múlva is. Tehát a technikai feltételeken kívül fel kell arra készülni, hogy ez egy hosszú távú szövetség, bármi megtörténhet. Fel kell rá készülnünk, hogyha elmegyünk nyaralni, akkor cica-szittert kell találnunk. Fel kell rá készülnünk, hogy akár a karácsonyfát biztonságba helyezzük. Sok mindent kell számításba venni. A cicatartásnak költsége van. Akár egy speciális tápról, akár egészségügyi problémákról beszélek. De hogyha nem is beszélek a problémákról, már csak az alapellátás költségeiről, akkor is érdemes erre felkészülni. Hiszen a cicát védőoltással kell felvértezni a cicabetegségek ellen. Féreghajtani, bolhairtani rendszeresen kell, és a fülatkát is ellenőriztetni kell az állatorvossal. Az ivartalanítás nagyon fontos! Lehet, hogy ez a 10 ezer forint körüli összeg soknak tűnhet, viszont ezt csak egyszer kell kifizetni, de ezzel nagyon sok problémától megkímélhetjük magunkat és a kismacskánkat. Hiszen nem fog így verekedni, nem fog eljárni otthonról. Nagyon sok tépett fülű, kikapart szemű, sérült, elütött, törött lábú cica kerül az orvoshoz azért, mert nincsen ivartalanítva. És itt a gyógyítás költsége már nem 10 ezer forint körüli, hanem annál sokkal jelentősebb.