Dr. Melczer Mária: Tél végén különösen fontos az immunerősítés

2022. február 11. 12:47 | Mikóczy Erika

A megfázások, meghűlések időszakában vagyunk, ilyenkor érdemes a szokásosnál is jobban odafigyelnünk magunkra. Dr. Melczer Máriával, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei Szervezetének elnökével a 7.Tv Aktuális című műsorában Csiffáry Zsuzsanna műsorvezető beszélgetett erről.

 

– Kutatások szerint a D-vitamin nagyban segíti a megelőzést, illetve azoknak is segíthet, akik már betegek. Ön mit gondol erről?

– Abszolút egyetértek. A járvány előtti „boldog békeidőkben” tél végén mindig jött az influenzaszezon, lassan két éve pedig a koronavírus elszenvedői vagyunk. Már 2020 tavaszán is javasolták a D-vitamin és a C-vitamin szedését, mert ezzel az immunerősítéssel a szervezetünket ellenállóbbá tesszük a fertőzésekkel szemben. Tél végén különösen fontosak a vitaminok. Érdekességként hozzáteszem, hogy a D-vitamin korábban receptköteles volt. Mivel zsírban oldódó vitamin, képes összegyűlni a szervezetben. Azt tanácsolom, hogy aki D-vitamint kezd szedni, pontosan határozza meg annak a mennyiségét és azt tartsa is be. 

 

– A koronavírus oikron variánsának és az influenzának a tünetei nagyon hasonlóak. Hogyan tudjuk megkülönböztetni őket egymástól?

– A járvány negyedik hullámában, a delta variáns esetében olyan markánsak voltak a koronavírus tünetei, hogy azokat könnyebb volt megkülönböztetni. Az ötödik hullámban, az omikron variánsnál ez már nehéz, ugyanis szinte ugyanazokkal a tünetekkel jelentkezik, mint az influenza; az orrfolyás, az izomgyengeség, a láz, hasmenéses állapot mindkettőre jellemző lehet. Számos teszt van a gyógyszertárakban, ezekkel jól szűrhető, ha valaki pozitív. Ha viszont negatív eredményt mutat a gyorsteszt az nem vehető száz százalékosra, sőt, akár egyik óráról a másikra is változhat az állapotunk. Amennyiben valaki a negatív eredmény ellenére úgy érzi, hogy akár koronavírusos is lehet, hívja fel a háziorvosát és konzultáljon vele erről.

 

 

– Mi a szerepe az antibiotikumoknak, és hogyan lehet még segíteni a gyógyulást?

– Az antibiotikum vényköteles, azt orvos írhatja fel, amennyiben szükségesnek látja. Az antibiotikumnak nem abban van szerepe, hogy egy megfázás, egy vírus ellen hasson, hanem abban, hogy a betegségnek ne legyenek szövődményei. Az orvosi receptre felírt antibiotikum tehát inkább a megelőzést szolgálja, hogy ne alakuljon ki egy olyan bakteriális fertőzés az érintettnél, ami súlyos tüdő-, szív- vagy veseproblémákat okozna. Vannak természetesen recept nélkül kapható, kiváló gyógynövénykészítmények is, amelyek segíthetik ilyenkor a gyógyulást.

 

– Javasolják azt is, hogy erősítsük magunkat például frotírozással, azaz reggel, felkelés után dörzsöljük át testünket hideg vízbe mártott törölközővel, majd masszírozzuk, akár meg is csipkedhetjük, amíg fel nem melegszik. Ön mit gondol erről?

–  Biztos, hogy ez is jó, hiszen fokozza a vérkeringést, mozgatja az izmokat, beindítja a nyirokrendszert, télen és nyáron is alkalmazható, és a közérzetünk is jobb lesz tőle. A bőrnek szintén jót tesz, hiszen a hámsejteket is megmozgatja.

 

– Szintén javasolni szokták, hogy együnk több mézet.

– Itt érdemes próbát tenni, ugyanis vannak, akik allergiásak a mézre. Egyébként pedig a méz fogyasztása mondhatni ősidők óta segít és nagyon egészséges. Mint mindennél, természetesen ennél is fontos a mérték, naponta egy-két evőkanál méznél többet ne együnk, körülbelül ennyi fogyasztható biztonsággal.  

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL