Népgyógyászat és antibiotikum: (majdnem) minden, amit tudni érdemes

2025. február 25. 09:28 | Kintner Nikolett

Az influenzajárványnak egyre többen esnek áldozatuk kisebb vagy nagyobb mértékben. A megelőzés és kezelés módszereit illetően dr. Melczer Mária gyógyszerész szakmai véleményét kérdeztük.

Sokan az antibiotikumok és különböző gyógyszerészeti termékek használatára esküsznek, vannak azonban olyanok is, akik a „békebeli” népgyógyászat mellett érvelnek. Korunk embere ugyanis hamarabb nyúl gyógyszerekhez, mintsem a természetes anyagokból nyerhető orvosságokhoz.

 

Népgyógyászat

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

 

A nyővények gyógyászati használata hatalmas szerepet játszott őseink múltjában, de a mi mindennapi életünkben is mai napig jelen van. Ezek nélkül a növények és füvek nélkül a mai orvostudomány sem tarthatna ott, ahol ma tart, hiszen mindennek alapját ezek képezik és minden belőlük indult ki, gyógyító hatásuk pedig azóta sem kétséges. Legtöbbjüket inkább teában ismerjük, de egy növény minden egyes része másként hasznos, fogyasztható tinktúra, esszencia, formájában, ugyanakkor használható illóolajként is, ezek pedig mind hozzásegíthetnek egészségünk megőrzéséhez, vagy gyógyulásunk elősegítéséhez.

Dr. Melczer Mária gyógyszerész elmondta, a gyógyteákat csakis jánlani tudja, főleg influenza idején.

- Nagyon sok, egyre több teakeverék van, amelyeknek a filteres kiszereléseknek köszönhetően sokkal könnyebb a használata, mint régebben. Ezek elsősorban gyógyteák, nem pedig élvezeti teák, ezek minden gyógyszertárban kaphatók. Fontos még a méz, a citrom és a gyömbér, utóbbi nagyon jó a torokra, és erősíti az immunrendszert is - emelte ki a gyógyszerész.

 

“Bájitaltan” – Főzetek és forrázatok

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

 

Teák, amik ilyenkor, a nagy influenza hullám idején fogyaszthatók, dr. Melczer Mária ajánlásával:

Hagymatea: Köhögés ellen használják, nyugtató hatással bír. Száraz és hurutos köhögésre, légcső- és gégehurutra, felső légúti panaszokra is kitűnően alkalmas. emellett a hagyma tele van B- és C-vitaminnal, antioxidánssal. Természetes gyulladáscsökkentő, csökkenti a vérnyomást, helyreállítja a vércukorszintet, de antibakteriális és vírusellenes tulajdonságáról is híres.
Elkészítési módja: https://cookpad.com/hu/receptek/15574140-hagymatea-kohoges-ellen-ahogy-en-keszitem

Kamillatea: A kamilla teája, elsősorban görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlott, menstruációs, vagy gyomorgörcsök, illetve gyomor, bél, vagy szájüregi gyulladások esetén. Emellett gargalizálva is használható a torok, a fogíny gyulladása, vagy egyéb szájüregi fertőzések esetén. Ugyanakkor egy nagyon finom, édeskés tea, aminek fogyasztása nem csak hasznos, hanem élvezhető is. A leforrázott kamilla virágzat gőze, inhalálva segíthet a köhögés csillapításában és a légutak tisztításában, fertőtlenítésében.
Elkészítési módja: https://gyogyfuveskertem.hu/igy-keszul-a-kamillatea-orvosi-szekfu-tea/

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

Illusztráció (forrás: pixabay.com)

 

Hársfatea: Nátha és megfázás idején különösen érdemes bizalmat szavazni a kellemes zamatú teának, mivel izzasztó hatású, lázcsillapító, köptető, nyákoldó és a köhögést is csillapítja. A hársfatea enyhíti a hörghurutos panaszokat, egyaránt hatásos légúti hurut és hasi hurut kezelésére is. Erősíti az immunrendszert és a szívre is jótékonyan hat.
További jotékony hatásai és elkészítési módja: https://sobors.hu/gasztro/harsfa-tea-kohoges-ellen/

Csipkebogyó tea: Kkülönösen ősszel és télen érdemes fogyasztani, amikor gyakoribbak a fertőző betegségek. Egyrészt kitűnően erősíti az immunrendszerünket, másrészt bizonyos felsőlégúti tüneteket is enyhít, például a köhögést, a torokfájást , a nehézlégzést és az orrfolyást. Ha valaki már a náthás időszak elején elkezdi rendszeresen inni a csipkebogyóteát, enyhébb lefolyású és rövidebb ideig tartó betegségekre számíthat. Koffeint ezzel szemben nem tartalmaz, így gyermekek számára is ideális választás lehet. Az íze frissítő és kellemes. elkészítési módja: https://www.nosalty.hu/recept/csipkebogyo-tea

Ezek a főzetek és forrázatok mind nagyon hasznosak lehetnek a betegség korai fázisának kezelésére, illetve az enyhébb megfázások esetén, tehát mindenkinek gondos figyelem mellett ajánlott használatuk. Érzékenység vagy pollenallergia esetén vigyázni kell, előbb csak kipróbálni szabad.

 

A ma embere és az antibiotikumok

A kép illusztráció! (Forrás: pexels.com)

Illusztráció (forrás: pexels.com)

 

Sokan azonban a mai kor gyógyszereire és modernebb készítményeire esküsznek. A gyógyszerész szakember ismertette, mit érdemes tudni róluk.

– A mai kor embere rá van függve az antibiotikumra, pedig az nem minden esetben hatásos, sőt káros is lehet. Ezek a hatóanyagok vírusos vagy gombás fertőzésre nem hatnak, kizárólag baktériumra. Így az antibiotikum kizárólag akkor használható vírusos fertőzés esetén, ha annak a mértéke annyira súlyos, hogy fennáll a veszélye tüdő- vagy mellhártyagyulladás kialakulásának. Ebben az esetben is azt a célt szolgálja, hogy megakadályozza azt a további felülfertőzést, ami súlyos betegséget okozhat – hangsúlyozta dr. Melczer Mária.

Az influenzajárvány napjainkban is változatlanul tombol, ezekkel a praktikákkal, ha nem is kerülhetjük el teljesen a betegséget, de lefolyását és tüneteit jelentősen csökkenthetjük. Ha azonban minden igyekezetünk ellenére sem javul a helyzet, semmiképpen se halogassuk háziorvosunk meglátogatását.

További programok »

Friss hírek