Dr. Balogh István: A pészah örömünnep, a szabadság ünnepe!

2025. április 12. 09:51 | Mikóczy Erika

A békéscsabai zsinagógában dr. Balogh István, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem docense a pészah történelmi jelentőségéről beszélt és a helyi zsidó hitközség ünnepi előkészületeibe avatott be bennünket.

Dr. Balogh István kiemelte: a Békéscsabai Zsidó Hitközség tagjai számára nagyon fontos, hogy a zsidóság minden jelentős ünnepét megtartsák.

– A nagy ünnepeink sorába tartozik pészah, ez a három nagy zarándokünnepünk egyike. Pészah egyébként egyben a tavasz ünnepe is a zsidóságnál, ezért a szédertálon olyan ételek vannak, amelyek emlékeztetnek bennünket a természet újjászületésére, megújulására, az ünnep mezőgazdasági, valamint történelmi vonatkozásaira is – fogalmazott.

Ez az az időszak, amikor a zsidóság arra emlékezik, hogy Izrael gyermekei hosszú rabság után kivonultak Egyiptomból. A kivonulás emlékére a zsidó hagyomány két, úgynevezett széderestet tart, 2025-ben az első széderest április 12-én van, amely egyben a nyolcnapos pészah kezdete is, a második széderestet pedig április 20-án tartják. Ez a családi vagy gyülekezeti alkalom valójában egy szigorú szabályokhoz kötött vacsora, amikor speciális imakönyvből, a hágádából olvasnak fel.

– A zsidóság történelmében a legnagyobb esemény az Egyiptomból történt kivonulás, erről a tízparancsolat első parancsolata is szól, miszerint az Örökkévaló kihozta a zsidóságot Egyiptomból. A szabadság ünnepe egy olyan kisebbség számára, amely kétezer éven át a világban szétszóródva, megkülönböztetett kisebbségként élt, nagyon sokat jelent mind a mai napig. Ilyenkor a „beszéld el a fiaidnak” jegyében a kisebbek és nagyobbak összegyűlnek, hogy felidézzék az egyiptomi kivonulás történetét, egy jelképes rituálé, a szédertál elfogyasztása közben – mondta el dr. Balogh István, hozzátéve, hogy a pészah örömünnep, ilyenkor teljes egészében erre koncentrálnak.

Mint megtudtuk a Békéscsabai Zsidó Hitközség birtokába került egy olyan könyv, amely a 19. század közepén élt, békési Mordecháj Fonféder rabbi összegyűjtött, a héber szentírással kapcsolatos tanításait tartalmazza. A család később Békéscsabára költözött, itt volt textiláruházuk. Nagyon büszkék voltak ősük írására, ezért többször is kiadták, de máig ritkaságnak számít. Az ünnepen ezt a könyvet is bemutatják az érdeklődőknek.

Dr. Balogh István az egykori békési rabbi könyvével (fotó: behir.hu)

További programok »