Mácsai Sándor, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör vezetőjét fél évszázados barátság fűzte Dinnyés Józsefhez, azaz Dinnyés Jóskához. A muzsikus az utóbbi másfél évtizedben szó szerint hazajárt Csabára. A fellépései után általában a Mácsai család látta vendégül, a Felsőkörös sori házukban; kapcsolatukat 11 éve egy diófa-ültetéssel pecsételték meg. Dinnyés Jóska halálát követően a diófa tavaly augusztusa óta Dinnyés-emlékfa néven őrzi a daltulajdonos emlékét.
(A választ barátom, elfújta a szél – Fotó: behir.hu/Such Tamás)
A Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör nevéhez méltóan, az elmúlt esztendőben hagyományteremtő szándékkal szervezte meg – ha úgy tetszik – az első Dinnyés-emléknapot. Ígéretüket megtartva csütörtökön ismét megemlékeztek az „Utolsó Garabonciásról” (by: Mácsai Sándor). Idén már közel félszázan érkeztek az ikonikus diófához.
– Nem sok olyan ember van rajta kívül, aki annyit tett volna a magyar költészet népszerűsítésért, mint Dinnyés József – fogalmazott köszöntőjében Varga Tamás alpolgármester. – A határon túli magyar költészet szinte egyszemélyes nagyköveteként nemcsak Vári Fábián, de erdélyi és felvidéki költők barátja, avatott tolmácsolója volt.
A program zenei felelősei a Kemény Gitárklub tagjai voltak, azonfelül elhangzott Fucskó Miklós, Finta Éva (Kocsis Csaba zenei tolmácsolásában), Harangozó Imre, Péter Erika, Farkas Wellmann Éva egy-egy költeménye (az alkotók mind jelen voltak). Továbbá Csetneky Jozsó és Hegyeshalmi Zoli anekdotáit sziporkáztak a Felső Körös soron.
A műsort Bagdi László Csaba legendája című kötetének egy részlete tarkította; a mű zeneszerzője Dinnyés József.
A szegedi származású daltulajdonos épp ma lenne 74 esztendős.
(A rendezvényen többek között Bob Mácsai is debütált – behir.hu/Such Tamás)