Dedinszky Gyula 1942-ben került Békéscsabára, ahol harminc éven keresztül szolgált mint evangélikus lelkész. Egész életében tevékeny, ambícióval teli, szorgalmasan munkálkodó, pontos és precíz ember volt. Felelősség és szeretet határozta meg minden ténykedését. Lelkészként példás élettel igyekezett rendet teremteni, megismerni a családok életét, szociális helyzetét. Becsülte és értékelte a legegyszerűbb emberek munkáját. Az államosítás évei után fordult a néprajzkutatás felé.
– Számtalan cikk, könyv és kiadvány született a tollából, amelynek egy jó része még máig kiadatlan. Egy olyan fantasztikus gyűjtőmunkát végzett a szocialista évtizedekben, amely nélkül mi, mai csabaiak a töredékét sem ismernénk eleink kultúrájának. Ez a szakmai tevékenysége kiemelkedőnek tekinthető – fogalmazott Kiszely András, a békéscsabai Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
A tárlat korábban már látható volt a Munkácsy Mihály Múzeumban. Forrainé Kovács Márta történész muzeológus, a kiállítás kurátora elmondta: szerették volna, ha ez a kiállítás egy más, nagyobb közegben is látható lenne. Így esett a választás a Szlovák Tájházra, hiszen a lelkész ezer szállal kötődik a csabai szlováksághoz. A kiállított műtárgyak, dokumentumok és fotók a múzeum, valamint a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Levéltárának gyűjteményéből származnak.
– Látható például egy Dedinszky Gyula monogrammal ellátott pecsét is, amelyet tavaly kaptunk a lelkész elsőszülött gyermekétől. Sok mást is kaptunk még tőle, például egy nemesi oklevél hiteles másolatát, Luther kabátot, Mózes táblát is. Sajnos mindent nem tudtunk áthozni és megmutatni a hely adottsága miatt, de azért így is három vitrin és egy tárló telt meg Dedinszky Gyula személyes tárgyaival – tette hozzá a kiállítás kurátora.
A Dedinszky Gyula életét és munkásságát bemutató időszaki kiállítás május 18-ig látogatható a Szlovák Tájház Áchim termében.