Csuta György festményein keresztül reflektál a világ történéseire

2022. május 11. 10:00 | Csiffáry Zsuzsanna

Kortárs helyi alkotók, Csuta György, Szeverényi Mihály, Várkonyi János és Mészáros Sándor festőművészek május 5-én, csütörtökön tárták közönségük elé műveiket. A kiállítás abban különbözik más tárlatoktól, hogy az alkotók külön termekben mutatják be vizuális világukat a látogatóknak.

Előző cikkünkben egy alkotót már bemutattunk, most következzen a sorban Csuta György

Csuta György munkáinak a Zsilinszky terem ad otthont, a művész ismertette, hogy a Zsilinszkyt ábrázoló képét az intézménynek adományozza.

Csuta György a Zsilinszkyt ábrázoló képét az intézménynek adományozza.

Csuta György a Zsilinszkyt ábrázoló képét az intézménynek adományozza.

– A kiállításon látható munkáim mind új képek. Amikor megtudtam, hogy a Zsilinszky termet kapom meg, nagyon sötétnek gondoltam, ezért is festettem világosabb képeket. Úgy gondolom valamennyire sikerült ezt elérnem. Még mielőtt megszülettek volna ezek a munkáim, otthon gondolkoztam, hogy mit is lehetne hozni a kiállításra. Ugye én is hallgatok híreket, és a történések, amelyek körül vesznek igyekeztem megfogalmazni képileg, illetve a Munkácsy Mihály Múzeum is megihletett. Megfestettem Munkácsy Rőzsehordó nő című képét, hogy ezzel is tisztelegjek a művész előtt. A vizuális reakcióimat most húsz képben sikerült megfogalmaznom – fogalmazott Csuta György. 

Csuta György alkotása

Csuta György átírta saját vizualitására Munkácsy Mihály, a Rőzsehordó nő című festményét.

Mint mondta, gyerekkora óta vonzotta a képzőművészet. Hozzátette, hogy ő egy nyitott személyiség, ebből adódóan a munkái is nyitott művek. Szeretettel mesélt stábunknak az alkotótelepi munkálatokról is, hiszen rendszeres vendége a hazai illetve külföldi művésztáboroknak. 

– Nagyon szeretem az alkotótelepi létet. Hiszen ott lehetőség nyílik arra, hogy érdekesebbnél érdekesebb emberekkel találkozhassak és barátságok is szövődnek. Én magam is huszonöt évig művésztelepet szerveztem Békésen, és ezekből az ismeretségekből hívtam meg mindig alkotókat a táborokba. Mindemellett úgy gondolom, hogy kell a műterem magánya ahhoz, hogy az ember alkotni tudjon, de szükség van a közös alkotásokra is – nyilatkozta a festőművész. 

Hozzátette, hogy Békésen és az ország minden részén, illetve külföldön is vannak barátai, akik közül a legtöbben szintén alkotók. A művész azt is elmondta, hogy kitart a barátai, kortársai mellett, és amiben tudja, segíti is őket.

Munkásságát számtalan elismeréssel jutalmazták itthon és külföldön, Nagykárolyban például harminc ország ötven művésze választotta a legkiválóbb alkotónak. Békés város díszpolgára, a Magyar Kultúra Lovagja. Munkái ott vannak a világ számos táján, Dániában, Svájcban, az Egyesült Államokban, Ausztriában, Emellett a luxemburgi nagyherceg tulajdonában és Kína egyik legnagyobb múzeumában is megtalálható egy-egy Csuta-festmény.

További programok »

FEL