Maruzsa Zoltán: Most csak írásbeli érettségi lenne, szükség esetén szóbeli

2020. április 9. 13:45 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A jelenlegi járványügyi helyzetben várhatóan május 4-én kezdődnének el az írásbeli érettségi vizsgák tájékoztatott a köznevelésért felelős államtitkár. Hozzátette: szóbeli vizsga kizárólag azon vizsgatárgyak esetében lenne, amelyeknek középszinten csak szóbeli vizsga része van, illetve csak azok számára szerveznek ilyet, akik sajátos nevelési igényükből fakadóan felmentettek az írásbeli alól.

Az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján Maruzsa Zoltán elmondta: az oktatási akciócsoport az európai példákat, és a Magyarországi érettségi és felsőoktatási felvételi eljárások szabályait figyelembe véve tett javaslatokat az idei érettségi vizsgák tekintetében a kormánynak. Emellett az államtitkár arról tájékoztatott, hogy idén törölhetik az előrehozott és szintemelő vizsgákat, így 113 ezer érettségi helyett csupán 73 ezer érettségi vizsgát kellene rendkívüli módon megoldani. Az oktatási akciócsoport javaslatai alapján az írásbeli vizsgákat 14 nap alatt tudnák lebonyolítani az oktatási intézmények, úgy, hogy legfeljebb 10 fő tartózkodhat majd egy teremben, a megfelelő egészségügyi óvintézkedéseket betartva. A tervek alapján 320 ezer szóbeli helyett összesen 4500 szóbeli vizsga eseményt kellene megszervezni hazánkban.

Maruzsa László kiemelte: megnyitják az érettségi jelentkezési felületeket és azt javasolják, hogy aki nem felvételizik – idén tehát valójában nincs égető szüksége az érettségi eredményre – az lépjen vissza a jelentkezéstől. Természetesen a következő tanévben nyugodt körülmények között tud majd levizsgázni. Mint mondta: senkinek nem kötelező tehát érettségizni, ha nem felvételizik. Amennyiben a jelentkezőnek fizetnie kellett a jelentkezésért és úgy dönt, hogy visszalép, akkor természetesen a befizetett vizsgadíjakat az állam visszatéríti.

– Kulcskérdés az időzítés: az egyértelmű, hogy nem lenne méltányos a vizsgát előrébb hozni, mert így csökkenne a felkészülésre szánt idő. Ugyanakkor túl sokat tolni sem lehet az érettségin, ezért a felsőoktatási intézményekkel és a Magyar Rektori Konferenciával is egyeztettünk. A tervekben az szerepel, hogy szeptemberben a köznevelésben, a felsőoktatásban és a szakképzésben is elindítjuk a tanévet. Mivel hazánkban az érettségi a feltétele a felvételinek, ezért készek vagyunk arra, hogy május és június folyamán a kezdő időpontot úgy határozzuk meg, ahogyan azt a járványügyi helyzet indokolja. Ha a helyzet romlik, akkor minél előbb kell, ha javul, akkor pedig minél később érdemes az ütemezést megtenni. De jelenleg úgy készülünk, hogy május 4-én írásbeli vizsgákkal útjára indítjuk az érettségit. A kormány ebben döntést még nem hozott. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez az akciócsoport javaslata. A döntés a jövő heti kormányülésen, jövő szerdán születhet meg – hangsúlyozta Maruzsa Zoltán, az oktatási akciócsoport vezetője.

 

96 fő gyógyultan távozhatott a kórházból

 

Az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján az országos tiszti főorvos rendkívüli hírként jelentette be, hogy már 100 új koronavírussal fertőzött beteget tartanak számon, a Pesti Úti Idősek otthonában, közülük öten életüket vesztették. Ezért újra felhívta az idősotthonok és szociális intézmények fenntartóinak figyelmét a felelősségükre Továbbá elmondta, hogy az operatív törzs kétmillió sebészeti maszkot és 300 ezer pár kesztyűt juttat el az idősotthonokba.

Müller Cecília ezt követően ismertett: az elmúlt 24 órában tovább emelkedett a laboratóriumi vizsgálattal igazolt fertőzöttek száma, 980 főre, valamint 8 krónikus betegségben szenvedő beteg hunyt el, köztük egy 48 éves állampolgár. Mint mondta: minden nap vannak azonban boldogságra okot adó történések is, hiszen már 96 fő távozott gyógyultan a kórházakból, és az elmúlt 24 órában 5 súlyos állapotú beteget tudtak levenni a lélegeztetőgépekről, akiknek az állapota javul.

 

Sokan szegik meg a kijárási korlátozással kapcsolatos szabályokat

 

Az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője kiemelte, hogy csütörtökön újabb 32 kórházba visznek egyéni védőfelszereléseket az elhasználtak utánpótlására. Továbbá a kormányhivatalok közvetítésével 520 ezer sebészeti maszkot osztanak szét az alapellátásban dolgozó háziorvosoknak, házi gyermekorvosoknak és a sürgősségi betegellátást végző fogorvosoknak. Lakatos Tibor hozzátette: az alapellátásban dolgozó egészségügyi szakemberek számíthatnak a védőeszközök utánpótlására is. Az eszközök ez elmúlt néhány napban repülőn érkezett védőeszköz szállítmányoknak köszönhetőek.

– Továbbra is sokan szegik meg a kijárási korlátozással kapcsolatos szabályokat.  A rendőrség 4539 személyt figyelmeztetett. Továbbra is a figyelmeztetéseket részesítjük előnyben azért, hogy állampolgárokat rábírjuk az önkéntes együttműködésre, de ahol ez nem vezet eredményre, ott súlyosabb szankciókat is kell alkalmazzunk. Immár több mint ezer esetben helyszíni bírságot szabtunk ki, és 1218 esetben feljelentéssel éltünk a kijárási korlátozást megsértő személyekkel szemben – emelte ki Lakatos Tibor.

 

További programok »

FEL