Csabai az első mesterséges intelligenciával illusztrált szakácskönyv

2023. december 27. 16:40 | Csiffáry Zsuzsanna

A napokban jelent meg egy évszázaddal ezelőtt élt csabai Vidovszky Erzsébet illusztrált süteményes könyve "Ükanyám Békebeli Süteményei" címmel, a leszármazottak gondozásában.

Mivel a kiadvány nem csak a csabai receptek, hanem az illusztráció módja miatt is érdekes, megkérdeztük a szerkesztőt, Bélafi Lászlót mégis mit jelent az, hogy a sütemények illusztrációit mesterséges intelligencia készítette.

 

– Hogyan kell ezt elképzelni, hogy a süteményes könyvet mesterséges intelligencia készítette?

Egy évvel ezelőtt megörököltem üknagymamám kézzel írt süteményeskönyvét. Amint beleolvastam, tudtam, hogy olyan kulturális értéke van, olyan recepteket tartalmaz, amelyeket valamilyen módon közkinccsé kellene tenni. Az már a kezdetekkor látszott, hogy szakácskönyv eredeti, vagy gépelt változata mindenféle magyarázat, vagy illusztráció nélkül egyáltalán nem, vagy nehezen lett volna értelmezhető. Ebben segített a mesterséges intelligencia.

 

– Mit csinált pontosan a könyvben az ember, és honnantól segédkezett a gép?

A könyv készítői Erzsébet receptjeit először is értelmezték, és a mértékegységeket a jelenleg használatos verziókra cserélték. Ezután a konyhában a recepteket lepróbálták, és a recepteket adott esetben megjegyzésekkel látták el, mint például a sütési hőmérséklet, esetleg javasolt plusz hozzávalók. A mesterséges intelligencia innen vette át a munkát. Egyszerre helyettesített egy food stylist-ot, egy profi ételfotóst, egy korhű századfordulós csabai polgári házat helyszínnek, illetve egy lakberendezőt aki korhű miliőt varázsolt háttérnek. A könyv összes illusztrációját a mesterséges intelligencia készítette, ami több ezer korhű fotó alapján alkotta meg a desszertek képeit. A technológia különlegessége, hogy míg a fenti embereket esetleg befolyásolja a saját, 21. századi látásmódjuk, addig az intelligencia pártatlanul az objektív valóságot tárja elénk. Gyakorlatilag mintha egy ablakot nyitna a múltba.

 

– Viszont ahhoz, hogy mi került a könyvbe, kellett az ember. Végeztek-e utómunkákat? 

Nem volt szükség utómunkára (még egy ember munkáját helyettesítette a gép), az illusztrációk változtatás nélkül megtalálhatóak a kiadványban. Érdekes példa, hogy néhány desszert esetén a mesterséges intelligencia elkezdett festeni, habár erre instrukciót nem kapott. Ezeket is eredeti formájukban közzétettük.

 

– A könyv borítóján a szerző Vidovszky Erzsébet mellett, mint további készítő, a mesterséges intelligencia szerepel. Mivel érdemelte ki ezt a rangot egy program? 

A könyv borítóján a legtöbb kreatív munkát végző szerzőket szokás szerepeltetni. Mivel ebben az esetben a könyv egyik oldalán mindig Erzsébet receptje látható kézzel írott eredeti és gépelt formában, a másik oldalon pedig egy illusztráció látható a desszertről a géptől, így mondhatjuk, hogy azonos arányban járultak hozzá a könyvhöz, mind a ketten. A saját nevemet mégsem tehettem rá – mondja nevetve – hiszen én csak instruáltam a művészt.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL