Az ellenzéki szövetség, illetve annak polgármesterjelöltje múlt héten mutatta be programját – erről itt írtunk részletesen. A kampány finisében az önkormányzati választás tétjéről beszéltek Harangozó Tamás, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) frakcióvezető-helyettese, Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke, országgyűlési képviselő, illetve az összefogott békéscsabai pártok vezetői kedden délben.
Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint a választóknak állampolgári kötelességük, hogy szavazzanak vasárnap, hiszen a saját életük alakulásába szólhatnak bele. Fontos kérdésnek nevezte, hogy a jelöltek milyen programot állítanak, illetve azt, hogy a szavazók milyen többségű képviseletet szeretnének a helyi testületekben. Véleménye szerint az utóbbi időben számos botrány mutatta meg, hogy a központi akarat szembekerült a helyivel, megfogalmazása szerint ezeknek a konfliktusoknak a kezelésére a Fidesz jelöltjei nem alkalmasak. A szocialista politikus rámutatott, hogy a kampányban több jobboldali jelölt is azt hangsúlyozta: csak akkor érkeznek fejlesztési források egy-egy térségbe, ha a választók a Fidesz jelöltjeit támogatják. Ezt elfogadhatatlannak nevezte, ugyanakkor példaként említette Szegedet, ahol az MSZP-s Botka László vezetésével az önkormányzat a legtöbb uniós támogatást hívta le országos szinten. Hozzátette: a kormány fenyegethet egy-egy várost vizsgálatokkal, de az európai uniós forrásokról nem az dönt.
Székely Sándor országgyűlési képviselő az elmúlt évek egyik legfontosabbikának nevezte az október 13-ai választást, úgy vélte, az ellenzék mindenhol felismerte, hogy egységben az erő, csak így lehet legyőzni a Fidesz jelöltjeit. A politikus szerint az ellenzéket nem akadályozza majd az, ha olyan polgármester kerül ki győztesen, aki nem a kormánypárti többséghez tartozik, erre vannak jó példák az országban.
A békési megyeszékhelyen a Fidesz támogatását élvező Szarvas Péter önálló csapatot állított, amelyben sok a korábbi Fidesz-tag, ezért Miklós Attila polgármesterjelölt a kampányt "a Fidesz A és B" versenyének nevezte. Úgy látja, hogy aki alternatívát keres, az megtalálja az ellenzéki szövetség jelöltjei közt. A Modern Városok Programmal kapcsolatos felvetésre reagálva jelezte, hogy Békéscsabán is megdrágult több projekt, ilyennek tartja a sportuszoda és a piac beruházását, ugyanakkor mint mondta, bár a terveztetés megkezdődött, "kapavágást" még nem láttak.
Takács Péter, a Lehet Más a Politika dél-alföldi régiós szervezetének elnöke szerint tisztességes választási programot kínálnak hiteles jelöltekkel, akik saját, szakmai munkájukkal bizonyítottak és akiket nem kellett egy-egy körzetbe delegálni, mert az adott helyen élnek, dolgoznak.
Dr. Fülöp Zoltán, a Magyar Liberális Párt Békés megyei elnöke a februárban kezdődött ellenzéki tárgyalásokra tért ki, jelezve, hogy azok nem csupán személyi, hanem elvi ellentétek miatt szakadtak meg. Hangsúlyozta, hogy a mostani szövetség amellett állt ki, hogy pártállástól függetlenül a legalkalmasabb jelöltet kell indítani egy-egy választókerületben, ám a másik fél ezt nem hagyta jóvá.
Körömi János, a békéscsabai Kossuth Kör vezetője csatlakozva ehhez a gondolathoz kifejtette, hogy a Fidesz leváltásához a szövetség jelöltjeinek támogatása szükséges.