Békéscsaba anno: Budapesti sajtóhadjárat egy utcanévcsere miatt

2020. augusztus 29. 15:58 | behir.hu

1937 júliusában a budapesti jobb- és szélsőjobb-oldalhoz tartozó napilapok – , az Új Magyarország, az Összetartozás, a Virradat és a Függetlenség – koncentrikus támadásának célpontja lett Békéscsaba. Ürügye egy utcanévcsere volt.

Békéscsaba történetében páratlan „utcanévcsere-sajtóhadjárat” vette kezdetét azzal, hogy „7 aláíró személy” kívánságára, a Csaba Mozgó melletti szűk, rövid Lenkey utcát Reisz Miksa névre akarták változtatták. A nevezett utcáról csak annyit, hogy 1865-ben Gyalogos zugnak hívták, gyalogos kereskedők lakták, a névadás onnan eredt. Később Szappanos utca volt, a szappanfőző iparosokról kapta a nevét. 1900-ban lett Lenkey utca.

1929 novemberében a városi képviselőtestület döntött az utca nevének megváltoztatásáról. Ahogy fogalmaztak: dr. Reisz Miksa (a képen balra) városunkban 44 éven át volt érdemes, ügyvezető orvos. A Lenkey utca az ő nevét kapja meg, ezzel elismerve az orvos hosszú évtizedeken át kifejtett közéleti, egészségügyi, és különösen szociális munkásságát. A névcsere nyilvánosságra kerülése után kezdődött a sajtóhadjárat Békéscsaba ellen.

Az Összetartás című lap azt írta: „Óriási felháborodást keltett a városban, mikor a híres 48-as hősről – Lenkey századosról – elnevezett utcát Reisz Miksa utcának keresztelték el. Hogy ki volt Lenkey a csabaiaknak, jól tudják, hogy ki volt Reisz Miksa, azon kívül, hogy zsidó orvos, azt nem tudni”.

A szélsőséges sajtótámadás Jánossy Gyula polgármestert okolta a történtekért (ez időben ő még nem volt hivatalában). A polgármester úgy vélte, a támadások oka egyes békéscsabaiak antiszemitizmusa volt. Elmondta, hogy egy villanytelepi alkalmazottat elbocsátottak, az ő bosszúja generálta a Reisz Miksa utca elleni gyűlölködést.

Kiemelte azt is, hogy Békéscsaba, nem egy sikátorszerű, egy oldalon kiépült, néhány házból álló utcát fog elnevezni Lenkey tábornokról, erre egy megfelelőbb utcát keresnek. Ami aztán sikerült is: a mai Lipták András utcától induló, a körgátig húzódó egykori Csillag utca nevét 1930-ban változtatták Lenkey János utcára. A zsidótörvények miatt a Reisz Miksa név 1939-ben Csaba utcára változott. A névcsere miatt várost ért sajtótámadások enyhébb hullámai a későbbiekben vissza-visszatértek a helyi sajtóban.

Gécs Béla

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL