Visszatértek a vöcskök a Tárnokszigeti-bányatavakra

2025. április 6. 15:32 | behir.hu

A Tárnokszigeti-bányatavakat a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületének egyik legsokszínűbb élőhelyeként tartják számon. A terület két jellegzetes madárfaja a búbos vöcsök és a kis vöcsök.

A tavak között egy gyalogos túraösvény is kanyarog, amely igen népszerű a természetbarátok körében. A bányagödrökben összegyűlő és állandósuló víz speciális tavi életközösséget hozott itt létre. Ebben megtalálják életfeltételeiket azon fajok is, melyek kifejezetten az állóvizeket kedvelik és így a Marosban nem éreznék jól magukat. Az egyik ilyen jellegzetes fajcsoport a vöcskök, melyeknek két faja, a kis vöcsök és a búbos vöcsök fészkel a területen.

Ezek a madarak teljes testfelépítésükkel a vízi életmódhoz alkalmazkodtak, a szárazföldről nem is tudnak felszállni. Ha kényszerhelyzetbe nem kerülnek, akkor nem is hagyják el soha a vizet. Táplálékukat is teljes egészében vízi állatok, apró rákok, rovarlárvák és kis halak képezik, melyeket mesteri módon, a víz alá bukva, akár több percig a víz alatt tartózkodva kapják el. Ebből adódóan mindig szükségük van nyílt vízterületre, ezért a téli időszakban délebbi tájakra vonulnak, ahol nem fagynak be a vizek és így télen is biztosított a táplálékuk. A tavasz folyamán azonban mindig visszatérnek fészkelőhelyükre.

Idén március utolsó harmadában észlelték az első búbos vöcsköket a tavaknál. Néhány napon belül már minden kis tóegységen megfigyelhető volt egy, vagy két példány. Velük azonos ütemben a kis vöcskök is visszatértek. A meleg tavaszi idő gyorsan párválasztásra készteti ezeket a madarakat. Néhányuknál már megfigyelhető, hogy jellemzően párban mozognak, de vannak olyan egyedek, melyeknél még zajlik a párválasztás. Hamarosan megfigyelhető lesz jellegzetes és látványos násztáncuk is, melynek során a hím madár vízi növényzetből álló fészekanyaggal kedveskedik a párjának. Ezután nagyon látványos, szinkronban történő mozgást végeznek. Egymással szemben elhelyezkedve ütemesen forgatják fejüket, lábaikkal hihetetlen gyorsan taposva a vizet, függőleges testhelyzetbe emelkednek a víz felszínén, majd pedig a víz tetején egymással párhuzamosan futnak néhány métert, szárnyaikat lebegtetve.

Érdemes az egész tavasz, majd a nyár folyamán is kilátogatni a területre, ahol nagyon jól nyomon követhető a vöcskök élete, a nászolástól a fészeképítésen és a tojásrakáson át a fiókanevelésig.

Forrás: KMNP

További programok »

Friss hírek

Egy megszállás anatómiája – dr. Perczel Olivér könyvbemutatója

Pénteken a Békés Megyei Könyvtárban dr. Perczel Olivér, a Budapesti Fővárosi Levéltár főlevéltárosa Egy megszállás anatómiája című könyvét mutatták be. A szerző beszélgetőpartnere Ugrai Gábor történelemtanár, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke volt.
2025. április 11. 20:08