Békéscsaba anno: Bolgár öntözéses zöldségtermesztés Csabán

2020. július 19. 16:10 | behir.hu

A békéscsabai öntözéses zöldségtermesztést vidékünkön a bevándorló bolgár zöldségkertészek honosították meg, akiknek első hiteles említésével százharminc éve, 1890-ben találkozunk.

A zöldféléket vidékünkön évszázadokon át kizárólag házi kertekben termesztettek. Csupán a feleslegek kerültek piacra. Erről az időről több adat található a helytörténetben. A török világutazó, Evlia Cselebi, az 1660-as évek elején emlékirataiban dicséri a Gyulán és környékén termelt zöldségféléket. De Tessedik Sámuel munkáiban is találhatók említések a kertek öntözésére és a kertészkedés fontosságára vonatkozóan.

A 19. század második felében a megnövekedett városi lakosság igényeit a piacra került zöldségfélék mennyisége már nem elégítette ki. Ezt a kedvező értékesítési helyzetet használták ki a vidékünkre bevándorolt bolgár zöldségkertészek. Ők indították el a piacra termelő, öntözéses zöldségtermesztést. 

Csabán elsőként Bogdanov Péter kertész, az Élővíz-csatorna mellett, 7,5 katasztrális holdnyi bérelt földjén, vízdíjfizetéssel kezdte meg 1899-ben a bolgár öntözéses zöldségtermesztést. Ugyancsak bérleményen gazdálkodott itt Dimitrov Iván bolgárkertész. A rekeszes bolgárkereket (képünkön) saját kezűleg készítették a bolgárok, faragóbaltával, fűrésszel. A szerkezetet egyetlen lóval működtették. Az állatot rúd elé fogták azért, hogy körbejárjon, a kötőféket kisefához rögzítették. Vontatás közben mozgásba jött a függőleges tengely az orsóval, amely mozgásba hozta a homlokkerekeket és a vízszintes tengelyt a vízkiemelő kerékkel. Ennek talpában 24-28 rekeszt alakítottak ki, amelyek egyenként 6-8 liter vizet fogadtak be. A kerék merülésekor a víz a rekeszbe nyomult, majd ezekből a 2-3 méter magasságban elhelyezett deszkavályúba ömlött. Onnan a vizet – deszka- és földcsatornákban – az öntözendő területre vezette. A szerkezet percenként 600 liter vizet emelt ki. A rekeszes bolgárkereket a legmélyebb mederszakasz mellett állították fel, hogy a legalacsonyabb vízállást is elérje. A kertészet munkásai többnyire bolgárok voltak, de alkalmaztak hely idénymunkásokat is. A nagy háború alatt csökkent a bolgárok bevándorlása, a kertészetek részben szántóföldekké váltak.

 Gécs Béla

További programok »

FEL