Bartus Gyula: Azt kutatom, mi a dolgom itt, mi a sorsom?

2024. augusztus 9. 08:24 | Csiffáry Zsuzsanna

Korábbi cikkeinkben már említettük, hogy körútra indultunk a vármegye-székhelyen és arra tettünk kísérletet, hogy megvizsgáljuk, ki mit gondol a könyvolvasásról. Felkerestünk több, helyben ismert személyiséget, akivel többek között arról beszélgettünk, hogy miért jó olvasni. Ezúttal Bartus Gyula Jászai Mari-díjas, Érdemes Művészt kérdeztük.

Bartus Gyula Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Békéscsabai Jókai Színház társulatának tagja minden nap olvas könyvet. Otthonában fogadta stábunkat, ahol arról beszélgettünk, őt miért foglalkoztatja az olvasás, és miért is tartja fontosnak ezt a tevékenységet. 

– Most olyan időszakomban vagyok, amikor folyamatosan olvasok. Jelenleg közel húsz könyv sorakozik az éjjeli szekrényemen. Lassan haladok, mert ezek az olvasmányok egytől-egyig nehéz témákat dolgoznak fel. Ezeket természetesen szeretném megérteni, így minden oldalt "megrágok". Nem a regényekben "bújok el", inkább az élettel kapcsolatos, igazságkeresési, útkeresési könyvekben. A téma, ami nagyon foglalkoztat, hogy vajon miért születik egy ember erre a világra? Mi a dolgom itt, mi a sorsom? Én választottam valamikor ezt az életet? Határozottan úgy érzem, hogy nem az a dolga egy embernek, hogy csak a saját életére gondoljon. Mennyit hallani, hogy sokan csak saját magukkal foglalkoznak, kijátsszák a lehetőségeiket mások kárára. Ez egyáltalán nem jó. Hazugságokkal elterelik az igazságról a figyelmet, ezáltal a gondolati szabadságunk is korlátozva van – mondta Bartus Gyula.

Elmondta, jelenlegi témáiban több könyv is a segítségére van. Az egyik Bistey Zsuzsa "Arkangyali parafrázisok a XXI. században", illetve a másik Rudolf Steiner „A szabadság filozófiája” című könyve. A színművész a tanulmányok mellett versekkel is foglalkozik. Juhász Gyula és Gyóni Géza versei állnak hozzá most legközelebb.

A bővebb beszélgetést a 7.tv Művészbejáró című magazinjában láthatják majd az érdeklődők. 

 

Kép: Behir.hu

 

További programok »

Kultúra

FEL