– Támogatjuk a keresztényeket és ellenezzük a migrációt – fogalmazta meg tömören törekvésük lényegét Azbej Tristan, a Miniszterelnökség Üldözött Keresztények Megsegítéséért és a Hungary Helps Program Megvalósításáért Felelős Államtitkárság vezetője a kulturális intézmény Pataky termében tartott sajtóbeszélgetésen. Hozzátette, családi kapcsolatok kötik Békés megyéhez, azonban most nem emiatt jött. A számadásnak van az ideje, hiszen közeleg a 2022-es országgyűlési választás – közölte.
A Hungary Helps, vagyis a Magyarország segít elnevezésű program 2017-ben jött létre, s azóta mintegy 25 milliárd forint keretösszeggel dolgozott. Ennek nagy részét újjáépítésre, például lerombolt települések, épületek, adott esetben templomok helyreállítására fordították. A világ azon részein tevékenykednek, ahol üldözik, akár életükben is fenyegetik a keresztényeket. Irak, Sri-Lanka, Szíria és Libanon is azon területek közé tartozik, ahol segélyszervezetekkel, egyházakkal együttműködve fejtik ki segítő tevékenységüket.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Hungary Helps az első olyan program, amely a keresztények védelmét szolgálja és kormányzati támogatással jött létre. Mint Azbej Tristan kifejtette, az eltelt négy esztendőben közel félmillió ember helyben maradását segítették. Tevékenységüknek az a szellemiség adja a hátterét, hogy oda kell vinni a segítséget, ahol arra szükség van. Azt szeretnék megelőzni, hogy a gond jöjjön ide migráció, vagyis bevándorlás formájában, ezért is segítenek.
Immár önkéntes programban való részvételre is lehetőség adódik, az alsó korhatár 22 év. Olyan helyeken biztosítanak részvételi lehetőséget, ahol a jelentkező biztonsága is garantálható – emelte ki az államtitkár, aláhúzva: meghatározó szempont az önkéntesek életének védelme. – Nagyon megható és egyben megerősítést jelent, hogy sokan támogatják az ügyünket – fogalmazott, részletezve: a hungaryhelps.gov.hu oldalon lehetőség adódik adományozni, amit a valóban rászorulók részére juttatnak el a Közel-Keleten és Afrikában.
Az önkéntesek tehát a még biztonságos helyszínekre juthatnak el, melyben a Magyar Önkéntes Liga nyújt segítséget, őket a Facebook-oldalukon érdemes keresni – fűzte hozzá.
Herczeg Tamás a beszélgetésen elmondta, a szervezet etnikai és felekezeti megkülönböztetés nélkül végzi a tevékenységét. Hozzátette, azért tartotta fontosnak megszervezni a beszélgetést, mert világszerte összesen mintegy 300 millió embert érint a keresztényüldözés.
A fenyegetettség a közvetlen életveszélytől a különböző területeken megnyilvánuló diszkriminatív intézkedésekig, hátrányosan megkülönböztető bánásmódig terjedhet – fejtette ki. A magyar kormányzat alapvető szándéka az, hogy oda próbáljon meg segítséget vinni, ahol arra valóban szükség van, ahol nagy a baj – ismertette. Az országgyűlési képviselő azt is elmondta, hogy Azbej Tristan délelőtt az evangélikus gimnázium végzős diákjaival beszélgetett, majd a sajtóbeszélgetésen vett részt, s a választókerületben dolgozó egyházi vezetőkkel való találkozás után Gyulán tette tiszteletét.