Herczeg Tamás országgyűlési képviselő elmondta: közel 18 000 szűrővizsgálatot végeznek el Magyarországon, amely által a társadalom átfertőzöttségét állapíthatják meg a szakemberek.
– Fontos, hogy mindenki, aki megkapta az értesítést, jöjjön el erre a vizsgálatra, mert ez biztosítja a valódi reprezentativitását a szűrésnek. Közel 18 000 főt szűrnek országszerte, amely nem, életkor és földrajzi tekintetben is reprezentatív. Akik eljönnek a vizsgálatra, megtudhatják, hogy átestek-e a koronavírus fertőzésen. Ez a szűrés kimutatja, hogy valaki korábban fertőzött volt-e, illetve jelenleg az-e. Ez fontos ahhoz, hogy tudjuk, milyen lépéseket kell megtenni a jövőben – mondta az országgyűlési képviselő.
Dr. Vincze Gábor, a Magyar Orvosi Kamara Békés Megyei elnöke felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy amennyiben meghívást kapnak a szűrővizsgálatra, jelenjenek meg azon, hiszen a részvételi arány függvényében pontosabb adatokra tehetnek szert a szakemberek.
– Békés megyében 20 településen közel 700-an vehetnek részt ezeken a vizsgálatokon. A résztvevők három napra elosztva jöhetnek el a vizsgálatra, a nagyobb településeken 2 napos vizsgálatokat szervezünk, ilyen Békéscsaba, Orosháza és Gyula. A kisebb településeken értesítettük a lakosságot, hogy mely napon és hol tud jelentkezni a szűrésre. Ki kell emelni, hogy értesítés alapján történik a vizsgálat, nem pedig önkéntesség alapján. Mindenkit arra kérünk, hogy aki meghívót kapott a szűrésre, az jelenjen meg, hiszen így tudunk pontos értékeket kapni – fogalmazott a MOK elnöke.
Prof. Dr. Lengyel Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának elnöke ismertette, hogy milyen vizsgálat történik a kijelölt helyszíneken.
– Szakembereink két mintát vesznek a behívott állampolgártól. Az egyik az orr és garat törlés kapcsán nyert váladék, amelyből ki lehet mutatni a vírus örökítőanyagát a PCR vizsgálat segítségével. Ez a vizsgálat mutatja ki azt, hogy valakiben jelen van-e a vírus, tehát fertőzött és fertőzőképes-e. Továbbá egy vérvételre kell készülni, ahol a kinyert vérsavóból azt nézzük meg, hogy van-e a vírus ellen termelt ellenanyag, tehát, hogy átesett-e már az egyén a vírusfertőzésen, ha igen, termelődőtt-e a szervezetében ellenanyag, amely az átfertőzöttséget mutatja. Ez a két vizsgálat együttesen egy nagyszerű pillanatfelvételt mutathat az ország lakosságának fertőzőképességéről, átfertőződéséből, illetve megmutatja azt is, hogy mekkora a kockázata annak, hogyha szabadabban tudunk élni – emelte ki az elnök.
Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja kiemelte: 14 nap alatt 92 helyszínen szerveznek úgy szűrővizsgálatokat, hogy szigorú szakmai előírások menték kell megfelelő logisztikát használni. Példaként említette azt, hogy a mintáknak 4 órán belül vissza kell térnie a laboratóriumokba.
– Klinikai vizsgálat protokollt viszünk végig a szűrések során. Fontos, hogy az országszerte történő 18 000 szűrést ugyan olyan módszertan alapján végezze el minden egyes egyetemi szűrő-team. Négy egyetem végzi a vizsgálatokat, miénk az ország 16 százaléka. Minden csapatban kell lennie egy orvosnak vagy rezidensnek, hiszen a kérdőívek és a beleegyező nyilatkozatok felvételéhez a klinikai protokoll szerint ez szükséges. Továbbá olyan szakképzett szakembergárda is szükséges, amely mind a garat mintavételben, mind pedig a vérvételben jártas. Mindenhol van egy adminisztratív dolgozó, hiszen a nyilvántartásnak tűpontosnak kell lennie. A mintavétel után bekerül a minta a mikrobiológiai laboratóriumunkba, ahol megtörténik a szűrés szakmai része – ismertette a kancellár.
Hozzátette: a szűrést követően próbálják minél hamarabb értesíteni a lakosságot az eredményről.
A szakemberek arról is tájékoztattak, hogy amennyiben szükséges, szűrőbuszok segítségével megadják a lehetőséget azok számára, akik megkapták értesítésüket, de nincsen kijelölt szűrőhely a lakókörnyezetükben vagy éppen egészségügyi problémából adódóan nem tudtak elmenni a vizsgálatra.