Az orvosi műszerek története – Mitykó György előadása a TIT-ben

2021. november 26. 08:55 | Csiffáry Zsuzsanna

Az orvosi műszerek története címmel tartott előadást Mitykó György közművelődési szakember a TIT-ben. Az előadás a Magyar Tudományos Akadémia által meghirdetett Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként valósult meg, melynek keretében évek óta szervez előadásokat a TIT Körösök Vidéke Egyesület.

A Magyar Tudomány Ünnepe az Országgyűlés 2003-ban hozott törvénye alapján november 3-án van, mely napon, 1825-ben Széchenyi István felajánlotta birtokainak 1 éves jövedelmét az Akadémia, akkori nevén a Magyar Tudós Társaság alapítására.

Mitykó György előadása betekintést nyújtott az orvosi eszközök fejlődésének történetébe a ókortól napjainkig. Görög és római leletek ismertetése után az egyiptomi Kom Ombo templom orvosi eszközábrázolásait mutatta be. A hallgatóság bepillantást nyert a sebészeti eszköztár és az endoszkópia fejlődésébe, valamint a testbe hatoláskor a lehetőség szerinti legkisebb szúrással és vágással járó, úgynevezett minimál invazív sebészet kialakulásába.

Az előadó hangsúlyozta, a mai kor embere könnyen gondolhatná, hogy az üreges szervek eszközös vizsgálata, az endoszkópia az elektromos áram használatával vette kezdetét, pedig már az ókorban használtak ehhez tükröket. Az olasz Gulio Cesare Aranzi 1585-ben orrpolipot távolított el vizespalackon áteső fény segítségével,  a német Philipp Bozzini  pedig viaszgyertyák fényét vezette az általa 1806-ban megalkotott kezdetleges endoszkóp, a „Lichtleiter”, avagy magyarítva „fényvezető” segítségével.

Az előadásban kiemelt figyelmet kaptak a magyar tudományos eredmények, így a máig használatos, méltán világhírű Veres János-féle tű, vagy a Hültl Hümér által kifejlesztett, majd Petz Aladár által tökéletesített gyomorvarrógép. Veres János (1903-1979) kapuvári orvos olyan biztonságos tűt fejlesztett ki, melyben egy tompa végű betét is található, amit a bőrbe szúrás folyamán a szöveti ellenállás bent tart, de amint az megszűnik, kilökődik, és a tompa vég megakadályozza a belső szervek sérülését.

Az előadó ismertette a szíven belüli műtéteket és a transzplantációk korát eredményező szív-tüdő motor vázlatos működését, melynek érdekessége, hogy a vért mozgató alkatrésze, a DeBakey-féle görgős pumpa Issekutz Béla 1927-es tervén alapszik.

Az előadás az orvostörténeti értelemben vett közelmúlt érdekességével, az orvosi robotika 1985-ös megjelenésével zárult. Ekkor történt az első robotasszisztált sebészeti beavatkozás, egy agybiopszia, ahol a robot szerepe a mintavétel jobb pozícionálása volt.

Galéria

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL