A gazdaság helyett a sport kapott teret a Gál Ferenc Egyetem tudományos ülésén

2024. november 27. 14:46 | Gulyás Gergő

A Magyar Tudományos Akadémia, az MTA Szegedi Területi Bizottsága és az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Orvostudományi Szakbizottság és a Sporttudományi Munkabizottsága közösen szervezte meg a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Sporttudományi Ülést szerda délelőtt a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karán.

A Magyar Tudományos Akadémia erre a hónapra hirdette meg a Magyar Tudomány Ünnepét és ebből az országos programsorozatból a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Kara sem maradhatott ki. Az elmúlt időszakban gazdasági és pénzügyi vonalon szervezte meg ezt a konferenciát az egyetem, idén azonban változtattak ezen, hiszen „sportos” lett a gazdasági kar – mondta el Árpási Zoltán.

– Minden ilyen rendezvényen fontos az, és ebben volt némi tudatosság azért, hogy sokszínű legyen a paletta, nem akartuk és nem is lett volna szerencsés szerintem egy sportágra vagy egy területre hirdetni. A tudományosság az nagyon széles betekintést nyújt erre a területre és egyrészt a szakmai előadások, szakmai együttműködéseket, kapcsolatépítéseket tesznek lehetővé, másrészt az itt elhangzó előadások mindig további gondolatokat ébresztenek a hallgatóságban, amire vagy felteszik a kérdéseiket, vagy esetleg a saját kutatásaikban viszik tovább és ezzel egy tudományos együttműködésnek is utat engednek – fogalmazott Árpási Zoltán, a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karának dékánja.

 

Fotó: Gulyás Gergő/behir.hu

 

Az előadók között több főiskolai docens, egyetemi adjunktus, tanársegéd és tudományos munkatárs is szerepelt. Első előadóként Hajdúné Petrovszki Zita, a Szegedi Tudományegyetem főiskolai docense a fiatal férfi kézilabdázók szívfrekvencia-variabilitásának átfogó elemzéséről tartotta meg prezentációját.

– Manapság már egyre nagyobb szerepet kap a sportolók készenléti állapotának rutinszerű mérése, ennek egyik alkalmas módszere a kardiovaszkuláris paraméterek, mint például a szívfrekvencia-variabilitásnak a nyomon követése, amellyel mérhető a stressz, a túlterhelés, a túledzettségnek a hatása és ennek monitorozása révén kézenfekvő a törekvés, hogy meghatározzuk az optimális edzésterhelést – hangsúlyozta a főiskolai docens.

 

Fotó: Gulyás Gergő/behir.hu

 

A tudományos ülésen a témák között szerepelt még többek között a perioperatív táplálkozás szerepe a sportsebészeti műtéteket követő rehabilitációban, a motoros fejlődés vizsgálata alsós tanulóknál, valamint a sportpszichológiai támogatás a felnőtt csapatba kerülés útján is.

 

Galéria

További programok »

FEL