– A világpiaci energiaárak már a háború kitörése előtt is 4–5-szörösre emelkedtek, viszont a háború kitörésével nemzetközi szinten kérdéssé vált, hogy lesz-e egyáltalán földgáz. Emiatt minden tagállam raktározni kezdett, versenyeznek a földgázért. Magyarország nagy gáztároló kapacitással rendelkezik, így a helyzete kedvező – ismertette Tóth Gergely.
Európa az egyik legnagyobb vesztese az energiaárrobbanásnak, mivel kevés saját készlettel rendelkezik, azaz importra szorul az energiahordozók terén. Ezzel szemben viszont az uniós iparnak és lakosságnak hatalmas az energiaigénye - tette hozzá a Nemzeti Közszolgálati egyetem tudományos munkatársa.
A kereslet-kínálati egyensúlynak a végén járnak, ez vállalatok esetén már látható. Hazánkban a lakossági árak esetében elmondható, hogy az új rezsicsökkentési programmal is az egyik legolcsóbb az energiaár, viszont a vállalatokra nem vonatkozik a kedvezmény.
Tóth Gergely szerint a gondot a műtrágyaipar kitettsége okozza, mivel az előállított termék nagy mennyiségű energiát és földgázt igényel. A műtrágya viszont nélkülözhetetlen a mezőgazdaságban, annak hiánya élelmiszerellátási problémákat hozhat magával.
A háború előtt arra számítottak, hogy 2022 második felére már normalizálódnak az energiaárak, azonban a háború kitörtével már nincsenek ilyen várakozások – tette hozzá. Arra számít mindenki, hogy a jelenlegi árak konzerválódnak, amennyiben Oroszország nem zárja el a gázcsapot, és akadálytalanul érkezik gáz Európába, de ha nem, az árak tovább emelkedhetnek – figyelmeztetett.
Magyarországon rezsicsökkentett az ár az átlagfogyasztásig, az a fölötti lakossági a piaci árat kell fizetni. Egyedi magyar modell, ilyen máshol Európában nem megfigyelhető.
Forrás: hirado.hu