Az ajtó - Szabó Magda regénye a Jókai színház színpadán - galériával

2021. szeptember 29. 18:22 | Csiffáry Zsuzsanna

"Ha két ember megismerkedik, és megszereti egymást, az is olyan, mint egy ajtó, hiszen a másik ember lelkét nyitjuk meg. S amikor belépünk, egy nagy felelősséget is kapunk, hogy a ránk bízott titkokat hogyan kezeljük. Az előadás kapcsán még az is felmerülhet, hogy tényleges ajtót nem nyitunk" – hangzott el szerdán délelőtt a Békéscsabai Jókai Színház Sík Ferenc Kamaraszínpadán Az ajtó című színmű olvasópróbáján. A darabot Kiss József rendezi.

Szabó Magda: Az ajtó című regénye önéletrajzi ihletésű, szinte teljes egészében igaz. Az írónő és családja 1960-ban költöztek a Júlia utcába, ekkor kezdődik a regény cselekménye, és 1978-ig tart. 

Idén színpadi változatát november 19-én láthatja a nagyközönség a Békéscsabai Jókai Színházban. A regényt színpadra alkalmazta Kiss József. 

A történet főszereplőjét, Emerencet Kovács Edit, Jászai Mari-díjas színművész alakítja.

– Emerenc figurája egy nagyon összetett és bonyolult alak. Hogyha a regényre gondolok, akkor nagyon széles spektrumban mutatja be az írónő a nő karakterét. Megmutatja a kicsinyességét is, ugyanakkor a humánumát is, és ezt a kapott szöveggel kell majd megmutatni a színpadon, ami szintén izgalmas. Illetve nagyon jó, ha egy színész tudja, hogy az eredeti mű mi mindent fogalmaz meg erről az alakról. Izgalmas próbafolyamat áll előttünk – mondta el Kovács Edit. 

Magát az írónőt Tarsoly Krisztina színművész alakítja, aki elmondta, hogy szereti Szabó Magda munkásságát.

A darabot nemcsak színpadra írta, de rendezi is Kiss József, aki aktuális történetnek tartja a regény tartalmát. 

– Az emberi kapcsolatokban, az emberi létezésben ez egy olyan magatartás, egy közös mélységbe való leszállás, ami úgy hiszem a közönség javát szolgálja – fogalmazta meg a rendező. 

Továbbá az ajtó, mint szimbólum jelenik meg a műben. 

–  Vannak valóságos ajtók, amiket az ember kinyit, benéz, mert kíváncsisággal tölti el az embert az, hogy megtudja mi van belül. Az életünk is abból áll, hogy folyton új ajtókat nyitunk ki magunk előtt. Ha két ember megismerkedik, és megszereti egymást, az is egy ajtó dolog, hiszen a másik ember lelkét nyitjuk meg. S amikor belépünk, egy nagy felelősség zúdul ránk, hogy a ránk bízott titkokat hogyan kezeljük. Az előadás kapcsán még az is felmerülhet, hogy tényleges ajtót nem nyitunk – bővítette ki gondolatmenetét Kiss József. 

 

Galéria

További programok »

Kultúra

Kitalálja, hol járunk? – Segítséget kér a Fortepan

Minden év végén arra kéri olvasóit a hetifortepan.capacenter.hu, hogy segítsenek megfejteni a Fortepan digitális fotóarchívum oldalára felkerülő képekhez kapcsolódó információkat. Most is olvasóikhoz fordultak és kérik, segítsenek felfejteni az alábbi képeken látható részletek alapján, hogy vajon hol készültek a képek, kit-mit ábrázolhatnak.
15:23
FEL