Szabó Magda: Az ajtó című regénye önéletrajzi ihletésű, szinte teljes egészében valós történetet mutat be. Az írónő és családja 1960-ban költöztek a Júlia utcába, ekkor kezdődik a regény cselekménye, amely 1978-ig tart. Magát az írónőt Tarsoly Krisztina színművész játssza a darabban, aki elmondta: szereti Szabó Magda munkásságát.
– Amikor megtudtam, hogy játsszuk ezt a darabot, újra elolvastam a könyvet. Ugyanolyan hatással volt rám, mint 20 évvel ezelőtt. És amikor azt is megtudtam, hogy Magdát kell alakítanom, a "köszönöm" volt az első szavam – fogalmazott Tarsoly Krisztina.
A történet főszereplőjét, Emerencet Kovács Edit, Jászai Mari-díjas színművész formálja meg.
– Emerenc nagyon nehéz karakter, és borzasztóan összetett személyiség. Ennek a személyiségnek a felfejtése volt a legnehezebb feladat a próbák során. Olyan tragédiák érték őt a gyermekkorában, amelyeket nagyon nehéz lelkileg megemészteni. Pontosan tudjuk a pszichológiából, hogy a már gyermekkorban elszenvedett tragédiák az egész életét meghatározzák egy embernek. És ez a rengeteg élmény, ami tüskeként van az ő lelkében tette olyan zárkózottá, távolságtartóvá – mondta el a színművész, aki hozzátette, hogy Emerenc ennek ellenére nagyon jól vizsgázik emberségből, tényleg mindenkinek csak segíteni akar.
– A főszereplő karakter "ajtaját", azaz lelkét sem könnyű megnyitni, ám óvatos fejtegetéssel fellelhetők olyan pszichológiai elemek, amelyekkel hétköznap is találkozhatunk – erről már a darab rendezője beszélt. Kiss jános kiemelte, hogy mindenkinek a családja hordoz tragédiákat.
– Mostanában sokat beszélnek a családtörténetekről, a családállításról, ami nagyon megrendítő, és nagyon megrázza azokat, akik benne vannak és a családjukról van szó – tette hozzá a rendező.
Az előadás bemutatója március 11-én 19 órakor lesz a Békéscsabai Jókai Színház Sík Ferenc kamaratermében.