A Békéscsabai Jókai Színház a 2011/2012-es évadban csatlakozott a programhoz, akkor Madách Imre: Az ember tragédiáját kellett színpadra alkalmazniuk a középiskolás diákoknak. Tege Antal, a program egyik szervezője elmondta, hogy a csapatok minden évben kapnak egy témát, ami alapján a kiválasztott művet színpadra kell alkalmazniuk.
– A témát mi adtuk meg nekik, ami nem más volt, mint a szerelem. Bármilyen színdarabot, vagy saját maguk által írt művet hozhattak. Négy csapat jelentkezett idén, kettő Békéscsabáról, egy Szarvasról, egy pedig Mezőberényből – fogalmazott a szervező. Hozzátette, hogy egészen hosszú utat tud bejárni innen az a diák, akire a zsűri felfigyel, és alkalmasnak találja a színészi pályára.
Mind a négy csapat munkáját segítette egy úgynevezett mentor is, akiket a színház delegál minden alkalommal a csapatokhoz. Liszi Melinda színművész már nem első ízben vett részt a programon, idén is a szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnázium csapatának segített a darab létrejöttében és színpadra alkalmazásában.
– Akkor jövök én be a képbe, amikor a diákoknak már van egyfajta elképzelésük a karakterről. Olyankor adok tanácsokat nekik, hogy azt adott karaktert hogyan tudják a legszínesebben a színpadra alkalmazni. Elmondom nekik, hogy hogyan viselkedjenek a színpadon, mire figyeljenek, milyen mimikát és testbeszédet alkalmazzanak. Úgy tudnám talán a legjobban megfogalmazni, hogy az ösvényen terelgetem őket, de ez nagyon hálás feladat minden évben, hiszen azt a tudást kell átadnunk, amit mi is megtanultunk az iskolapadban – hangsúlyozta a színművész.
A békéscsabai Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum és Kollégium egyik csapata Örkény István: Vannak-e fák Velencében című novelláját alkalmazták színpadra. A csapat felkészítő tanára Sági Krisztina, mentora pedig Katkó Ferenc színművész volt.
– Nagyon jól éreztük magunkat a próbafolyamatok alatt. Mindenki tetszését rögtön elnyerte ez a novella. Kicsit szorított minket az idő, de aztán belehúztunk, és úgy gondolom, hogy egy sikeres darabot hoztunk össze a mentorunkkal közösen, akivel a közös munka rendkívül gördülékeny volt – fejtette ki Antóni Ketrin, a darab főszereplője.
A Szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnázium, a Júlia a Parnasszuson című darabot adta elő, amelyet felkészítőjük, Salka Zsuzsanna írt. Kasnyik Hédi elmondta, hogy a tanáruk kimondottan rájuk írta a darabot.
– Intenzíven november óta foglalkoztunk a darabbal, mindenki nagyon élvezte ezt az időszakot. Eredetileg egy másik versenyre készültünk ezzel a művel, de aztán úgy döntöttünk, hogy elhozzuk ide is. Nagyon sok poén van benne, amit szerintem a nézők és a zsűri is díjazni fog – tette hozzá.
Bemutatta még munkáját a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium, valamint a Közgé másik csapata is. A háromtagú zsűriben pedig Kovács Edit, Jászai Mari-díjas színművész, Szente Éva, a Színitanház tanára, és Seregi Zoltán, a teátrum igazgatója kapott helyet, akik árgus szemmel figyelték a diákok munkáját.