A rókák szabad népe nem vész el, a Jókaiban lépnek színre!

Csütörtökön tartották a Jókai színházban a Fekete István legendás regénye nyomán készült, Csík Csaba-Lénárt László-Bor Viktor jegyezte mesemusical sajtónyilvános olvasópróbáját. A Vuk című darabot október 11-én láthatja először a közönség Tarsoly Krisztina rendezésében.

Seregi Zoltán igazgató a Vuk olvasópróbáján arra emlékeztetett, hogy különleges kötelék fűzi Fekete Istvánhoz. A direktor az írót a magyar irodalom kivételes alakjának nevezte. Mint mondta, Fekete István ifjúsági regényei nemcsak a fiataloknak szólnak.

– Érdekes, hogy a róka negatív karakter, ám Fekete Istvánnak mégiscsak sikerült egy pozitív, kedves figurát megalkotnia – hangsúlyozta. 

A Vuk című mesemusical jelmezeiért Petrovszki Árpád – a teátrum szabótárának vezetője – felel, a koreográfiát pedig Bajnay Beáta álmodta színpadra. Az igazgató a helyszínen ismertette a szereposztást is: Vukot, a kisrókát Szász Borisz, Karakot Lévai Attila, Cselét, a rókalányt pedig Kiss Viktória alakítja. Nyau, a macska szerepében Fehér Tímeát, illetve Cint, a mezei pocok bőrébe bújva Szabó Lajost láthatjuk. Sutot, a farkatlan rókát Szabó Zoltán, Vahurt, a házőrzőt Balázsi Róbert játsza.

Fekete István művében kibontakozik a természet, és végigkövethetjük a kis Vuk felnőtté válását. A kalandos cselekményen keresztül az író a legfontosabb emberi értékekre hívja fel a figyelmet.

 

Az író természet-szeretete köszön majd vissza a darab vizualitásában

Tarsoly Krisztina, a darab rendezője saját bevallása szerint igazi Fekete István rajongó. A rendező felhívta a figyelmet a Vuk fejlődéstörténetére. 

– Ha belegondolunk, a mindenki által ismert mesében a főszereplő egy kölyök róka, aki kamasz lesz és felnőtté válik a nem könnyű világban. Itt akár űzött vad is lehet, de az is, aki elsajátítja az erdő törvényeit. Megtanul az életben sok olyan dolgot, ami még az emberi világgal is párhuzamba állítható. Az életünk folyamán fejlődünk, bölcsülünk és megtanulunk sok dolgot a mesterünktől, aki ebben a mesében Karak. Megtapasztaljuk, hogy mit jelent a család, illetve a felelősségvállalás valakiért. Úgy gondolom, hogy mindenki a szívéhez közel álló, tanító jellegű előadást kaphat – mondta Tarsoly Krisztina. Hozzátette, a darab vizualitásában is arra törekszik, hogy visszaköszönjön az író rendkívüli természet-szeretete. 

 

 „A rókák szabad népe nem vész el"

A sajtónyilvános olvasópróbán Csík Csaba író is jelen volt, aki a Behir.hu kérdésére elmondta, hogy nagyon szerette gyermekkorában olvasni Fekete István műveit. 

 – Nekem a Hú című történet volt a kedvencem, ami egy bagolyról szól. Később utána olvastam, és megtudtam, hogy Fekete István munkásságában, szellemiségében a hagyománytisztelet volt nagyon erős. Amikor ez kiderült a műveiből, az '50-es és '60-as években, az akkori rendszer nem engedte abban a formában alkotni. Így visszavonult a gyermekirodalomba, és ott közölte az igazságait. Ez nem más, mint a hagyománytisztelet, amelyet minden művében igyekezett átadni. A Vuk erre egy csodálatos példa, ahogyan ebben a mesében megjelenik az ősök tisztelete, az rendkívüli – mondta Csík Csaba. 

A darabot először október 11-én láthatja a nagyérdemű a Békéscsabai Jókai Színház Nagyszínpadán. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

További programok »

FEL