Az ügyelő, aki önmagát alakítja – Kadelka László élete a Jókai színházban

2025. április 30. 19:15 | Kintner Nikolett

Zalán Tibor Az ügyelő című darabjának nyilvános olvasópróbáját tartották meg szerda délután a Békéscsabai Jókai Színházban. A történet Kadelka László életét és ügyelői hivatását járja körül, betekintést nyújtva a régi színházi világba. A darabot Merő Béla rendezésében láthat majd a közönség.

A békéscsabai színházkedvelők által is jól ismert Kadelka László ügyelőként dolgozott fiatal kora óta. Ez idő alatt számos tapasztalatra és tudásra tett szert a színházi világgal kapcsolatban. A szerdai eseményen kiemelte: szerteágazó munkája volt az évek alatt, hiszen az ügyelőnek kell egyben tartania mindent, ami a színpadon történik.

Zalán Tibor barátja személyes történeteit építve be alkotta meg Az ügyelő című művet. Az egykori ügyelő saját bevallása szerint híres már egy ideje beszélt a darab megírásának lehetőségéről az író-dramaturggal, aki 80. születésnapján csak annyit mondott neki: „Megírom, ha eljátszod”. Így is lett.

 

A most 81 éves Kadelka László tehát ezúttal szereplőként, egyfajta tanító figuraként lép ki az ügyelői pultból színpadra.

– Először is hallatlan nagy megtiszteltetés, mert annyira személyesre írta Tibor a szerepet, hogy én magam kell, hogy megnyilvánuljak. Ugyanakkor fontos az, hogy amikor én a pályát kezdtem a Blaha Lujza téri Nemzeti Szhínházban 1960-ban, akkor még egész más világot éltünk, mindenféle szempontból – fogalmazott az egykori ügyelő.

A történet egy fiatal, lecsúszott színészről szól, aki végtelen színházszeretete miatt végül ügyelői pályára kényszerül. A férfit egy öreg, pályájától búcsúzó ügyelő tanítja meg mindenre, amit a szakmáról tudni kell. A két karakter életkorukból és az általuk képviselt korszakból kifolyóan teljesen különböző: míg a fiatalabb végtelenül szélsőséges és csapongó, az idősebb már higgadtabb, megfontoltabb karakterként jelenik meg.

 

A rendező kiemelte a fiatal színész nehéz sorsát, életbeli és szakmai helyzetét.

– Egyszerűen nem tudott úgy élni ahogyan lehetett volna, mert a színész mindig kettős életet él. Egyrészt mint magánember, másrészt pedig mint szerep és az utóbbi azért kicsit láttat is valamit az életéből. Ez nagyon fontos dolog, és mi arra használtuk fel az utolsó vizsgáját ennek a fiatal ügyelőnek, hogy a színház lényegéről tudjunk beszélni, hogy megfogalmazzuk, mit jelent és milyen módon lett egyre inkább értékvesztett ez a világ – emelte ki Merő Béla.

Az előadást először május 30-án tekintheti meg a közönség a Sík Ferenc Kamaraszínház színpadán.

Galéria

További programok »

Friss hírek

Elbúcsúztak a Gál Ferenc Egyetem békéscsabai diplomásai

Az egyetem békéscsabai Gazdasági Karán pénteken rendezték ünnepélyes tanévzáró-diplomaosztó ünnepséget, ahol a 2024/2025-ös tanítási évben az egyetem gazdálkodási és menedzsment, pénzügy és számvitel, valamint műszaki menedzser alapszakon végzett 44 diákot köszöntötték.
18:21
FEL