A nap sztorija – Ez történt 1968. augusztus 11-én, Békés megyében

2018. augusztus 11. 13:45 | Diós Zsolt

A behir.hu időutazó rovatában ma újra visszarepülünk ötven évet és megnézzük, hogy miről írt az 1968. augusztus 11-én megjelenő Békés Megyei Népújság. Kukkantsunk bele ma is az elvtársak és az elvtársnők, illetve a kor örömét, bánatát megélő kisemberek izgalmas világába. Ma a Népi Ellenőrző Bizottság munkájáról szóló hír, egy, a Bagarol cipőpaszta kibontásának nehézségeiről szóló nagyszerű jegyzet és a mindenkori ifjúságról szóló idézetgyűjteményre esett a választásunk. Mai lapszemlénket is kiegészítjük egy aznapi fotóval és természetesen a 2018-as kommentárok most sem maradhatnak el. Jó szórakozást kívánunk!

 

Az NBB vizsgálja

Hogyan élnek a vendéglátóipari vállalatok az önállóság adta lehetőséggel?

"Augusztus 20-ig tart az a vizsgálat, amelynek keretében a Békés megyei Népi Ellenőrzési Bizottság - a járási NEB-ekkel együttműködve - arra keres választ, hogyan élnek a megyei vendéglátóipari vállalatok az önálló gazdálkodás lehetőségeivel, mit tesznek a fogyasztók igényeinek kielégítése érdekében. A vizsgálat kiterjedt a többi között a megyei vendéglátóipari vállalat központjára, a megyeszékhely Csaba és a Fehér galamb éttermére és a többi város minden nagyobb melegkonyhás vendéglátó helyére. A járási NEB-ek a fogyasztási és értékesítési szövetkezetek központjait, éttermeit ellenőrzik. Az első tapasztalatok szerint a megyei vendéglátóiparban számos jó kezdeményezés született január óta. Van, ahol romantikus hangulatú vadász-étterem létesítését tervezik és számos üzletvezető igyekszik helyes árpolitikával növelni az ételforgalmat."

 

Étterembelső 1968-ból (forrás: FORTEPAN/Kotnyek Antal)

 

Mai kommentár: A már sokszor emlegetett, 1968. január 1-jén életbe lépő új gazdasági mechanizmus, a Kádár-rendszer nagy gazdasági reformkísérlete volt, mely alapvető célját, a szocialista piacgazdaság megteremtését végül nem érte el, de fontos változásokat hozott. Így volt ez a vendéglátásban is, ahol a vezetők szabadabb kezet kaptak és elkezdték megteremteni saját árpolitikájukat. Továbbá törekedtek a helységek egyediségét kialakítani, ezzel is egyre vonzóbbá tenni a vendégek számára.

 

 

Avatás

"Ünnepi hangulatot áraszt a kétszobás lakás, ahol a család férfitagjai a nagyszobában, a nők a kicsiben gyülekeznek. Az előbbiben a vének alkotják azt a kört, melynek közepén ül a család 18 éves férfitagja, ingujjra vetkőzve, törökülésben a parketten. A monoton ima, amit jó ideje mormolnak, misztikussá teszi a szertartást. Férfiavatásra gyűlt össze a család. A vének körében, főhelyen ül a varázsló, ő vezeti a szertartást.... Civilben anyagbeszerző mellékállásban vagy nyolc ktsz-nél.

A jelölt a kör közepén nem imádkozik, száját szorosra zárja, szemével mereven egy pontra néz. Ez a pont az előtte levő érintetlen boxosdoboz, melyet az avatási szertartás értelmében minden segédeszköz nélkül fel kell bontani. Az ének - mely erőt és bátorságot kér a jelöltnek az istenektől - nagy elődökről kezd szólni, kik fél kézzel bontották a boxot, a Schmoll-pasztát és a Kakas-pasztát.

A kibontás komoly erőfeszítést igényelt (forrás: blogrepublik.eu)

Az asszonyok azért maradnak tisztes távolságban, mert avatáskor előfordul, hogy vér is folyik, felsebzi az ifjú kezét olykor a doboz.

Most a varázsló az ének hangját feljebb viszi és törzsével egyre nagyobb köröket kezd leírni. Kezdetét veszi tehát a nagy szertartás, a férfivé avatás.

A ifjú derék, szép szál legény, félnehézsúlyú délterületi súlyemelő-bajnok, utolsót fohászkodik. Ünnepélyesen felemeli a boxosdobozt, homlokához, szájához, majd a melléhez érinti és vadul csavargatni kezdi a doboz füllentyűjét. Az ének egyre ütemesebb, időnként artikulátlan rikoltást hallatnak, eluralkodik mindenkin az extázis. A legény csavarja veszettül a kallantyút, de az csak körbeforog, a fedél nem nyílik.

A vének kórusa: - Nyisd ki, a boxot, nyisd ki a boxot. - Közben lábdobogás, ütemes tapsolás.
Már a körmével feszegeti a jelölt a fedelet, szakad róla a víz, kibírhatatlan a hőség. Végre sikerült lefeszíteni róla a fedelet, a gyülekezeten az elismerés moraja fut keresztül. Most a varázsló térdelő helyzetet vesz fel, majd előrehajlik, hogy homloka a parkettát érinti, mindkét tenyerével dobolni kezd és rákezdi: - Csukd be a boxot, csukd be a boxot. A gyülekezet ütemesen vonaglik, az ifjú ott, középen nekifohászkodik. Illesztgeti - finoman, durván, remeg a keze, őrjítő az egész, csak már vége lenne. Most kiserken az első vér a jelölt ujjából, mintha lankadna a lendülete. Minden próbálkozás hiábavalónak látszik, a doboz makacsul ellenáll. Micsoda kegyetlen szertartás, a vér egyre erősebben szivárog az ujjából, arca kifejezéstelen, szemei kimerednek.

A varázsló ekkor Bagarolos-tubust vesz elő zsebéből, lecsavarja a kupakját és az ifjú elé helyezi. Kiveszi annak kezéből a boxot. Az holtfáradtan előredől, jobb kezével éppen a Bagarolra támaszkodik. Utolsó erejével még nyom egyet rajta, a kis fekete hurka, mely kiszökkent a kerek nyíláson azt jelenti, hogy eggyel több férfi erősíti a családot.

Imigyen mentette meg a nagy varázsló a Bagarollal a szertartás sikerét."

Horváth László

 

Mai kommentár: A kiváló jegyzet mementó a sehogy, semmivel, semmiképpen nem nyíló tárgyakról. 1968-ban választék híján a cipőápolás krémjét a Csillag boksz és a Bagarol jelentette. Manapság már ebben a tekintetben is széles a kínálat az üzletekben viszont a 21. század cipőápoló krémjei már meg sem közelítik az évtizedekkel ezelőtti paszták minőségét, hatékonyságát. A cipők minőségéről pedig inkább hallgassunk.

 

 

Óh, ez a mai ifjúság!

Mennyire elfajult ifjúságunk —, a gyermekek már egyáltalán nem engedelmeskednek szüleiknek! Közel a világ vége!
(Egyiptomi pap panasza. Egy időszámításunk előtti 2000-től származó agyagtáblán talált szöveg.)

*

Fiatalok 1968-ból (forrás: FORTEPAN/Sándor Dávid)

Nem reménykedem többé népem jövőjében, ha idővel ettől, a mai könnyelmű ifjúságtól függ majd. Ifjúságunk összeférhetetlen és kíméletlen”.
(Hésziodosz mondása 1. e. 700- ból. Hésziodosz az ógörög éposznak Homérosz után egyik legjelentősebb művelője.)

*

Ifjúságunk lenézi a tekintélyt és nem tiszteli a kort”. (Szókratész).

*

A fiatalok napjainkban oly kora ifjúságukban lépnek a romlás útjára és ez oly általános panasszá vált, hogy indokoltnak tűnik: vitassuk meg nyilvánosság előtt ezt a kérdést és terjesszünk javaslatokat a közvélemény elé az ifjúság megjavítására.
(John Locke, XIII. század.)

 

Mai kommentár: Mivel 1968. augusztus 11-e vasárnapra esett, ezért könnyedebb olvasnivalóból több jutott a lapba. A Tarka hasábok című rovat kifejezetten humoros írások gyűjteményes volt, melyben ez az idézetgyűjtemény is megjelent. Érdekes, hogy 1968-ban nem folytatták a sort az akkori ifjúságról, melynek tagjai ma már a nyugdíjas éveiket töltik, akkor mi se tesszük 2018-ban.

 

 

Egy fotó

 

Mai fotónk az 1968. augusztus 11-ei Békés Megyei Népújság címlapján jelent meg A Körös-part gyöngyszeme címmel. Beljebb pedig beszámoló olvasható a Szarvasi Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum új épületének kivitelezési munkáiról. Az anyagból kiderül, hogy

az 52 milliós beruházás megvalósításán 217 munkás dolgozik és hetenként váltva egymást 25.30 olyan diák segédkezik, akik az új iskolaévtől ebben a reprezentatív tanintézetben kezdik majd meg tanulmányaikat.

 

(A fényképek illusztrációk, nem biztos, hogy 1968-ban készültek, nem biztos, hogy Békés megyében, de jellemzőek a korra.)

További programok »

Kultúra

Harmadjára rendezik Gyulán a Tűzoltó Csillagtúrát

Az XXIV. Nemzetközi Tűzoltó Csillagtúrát május 9-12. között Gyulán tartják. Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón jártunk, ahol elhangzottak az esemény részletei, valamint színes programkínálata. Gyula városa harmadjára házigazdája ennek szakmai, családi lánglovag-összejövetelnek.
16:24
FEL