Sajátos műfaj a semmiről
A sitcom, vagyis a szituációs komédia tipikusan amerikai műfaj, az 1950-es években kezdett divatba jönni, amikor a lakosságnak érthető módon nagy szüksége volt a vidámabb életképekre. Technikailag 1951 volt a sitcom-történet legnagyobb fordulópontja, ekkor kezdődött az I Love Lucy című sorozat, melyben először használtak több, egyszerre futó kamerát, ezek képeit később vágták egybe.
Kezdetben egyértelmű témaválasztási trendek uralkodtak egy-egy évtizedben: az 1950-es években a családközpontú, a ’60-as években a fantasztikus, a ’70-es években pedig a munkahelyen játszódó vígjáték-sorozatok jelentették a fő irányt. A későbbiekben igazi sztársorozatok készültek, amelyek gyakran elérték a 30-40 milliós nézőszámot is. Folytatódtak a családi szériák, előtérbe kerültek a baráti összejövetelekre épülő sorozatok és sorra jelentek meg saját showjukkal népszerű stand-up comedy előadók.
A Jóbarátok ezt a vonalat vitte tovább, viszont a legnagyobb változást az jelentette, hogy nem egy kényszeresen összezárt társaságot – családot vagy munkahelyi közösséget –, hanem hat barátot helyezett a középpontba, akikkel egyszerűen azért történnek különböző érdekes dolgok, mert állandóan együtt lógnak.
A történet
Az 1994-ben indult, tíz évadot megélt sorozat mind a 236 epizódja hat, 20-as, 30-as éveiben járó, az élet értelmét még keresgélő barátról szól, akikkel igazából soha nem történik semmi.
A legelső részben Rachel faképnél hagyja az esküvőn a vőlegényét, Barryt, és beköltözik gyermekkori barátnőjéhez, Monicához. A páros egy épületben lakik Chandlerrel és Joey-val. Összejárnak Monica bátyjával, Ross-szal, aki épp válni készül feleségétől, akiről kiderült, hogy leszbikus, illetve a szabadszellemű Phoebevel, Monica régi lakótársával. A sorozat leginkább Monica, Chandler és Joey lakásában, illetve a földszinti kávézóban, a Central Perkben játszódik.
A sorozaton végigvonuló fő cselekményszál Ross és Rachel „se veled-se nélküled” kapcsolata, melynek gyümölcse Emma Geller-Green. Közben Chandler és Monica közt alakul ki szerelem.
A sorozat végére Phoebe férjhez megy Mike Haniganhez. Monica és Chandler összeházasodik, majd ikreket fogad örökbe és egy kertvárosi házba költözik, Rachel és Ross újra megpróbálják. Joey menedzsere halála után Los Angelesbe költözik nővéréhez, története a Joey című sorozatban folytatódik.
Az alkotók
„Egy sorozat a szexről, a szerelemről, kapcsolatokról és karrierekről szól az életed azon szakaszában, amikor bármi lehetséges. És a barátságról, mert amikor szingli vagy egy nagyvárosban, a barátaid jelentik a családot” – ezzel a két hangzatos mondattal és egy hétoldalas, bővebb leírással adta el a David Crane-Marta Kauffman írópáros, valamint Kevin Bright producer a sorozat ötletét az NBC-nek 1993-ban, a sorozat munkacíme Insomnia Cafe volt.
A csatorna vezetői fantáziát láttak az ötletben és egyből ráugrottak a projektre. Vagyis egyetlen forgatókönyv alapján megrendelték az első évadot.
A forgatókönyvíró-producer trió életművében a Jóbarátok jelentették a plafont, további munkáik kevésbé váltak sikeressé. De ne aggódjunk, a jogdíjakból egészen jól megélnek majd még az ükunokáik is.
Kultúrtörténeti érdekesség, hogy a sorozat először az R.E.M. zenekar Shiny Happy People című számát kapta. Az eredeti pilot is ezzel a címmel és zenével volt látható. Később mégis a kevésbé ismert The Rembrandts csapat I'll Be There for You című dalát választották, mely óriási sláger lett, de az együttes nem tudta átlépni saját árnyékát, ellentétben az R.E.M.-mel.