A konyhás nénik is szlovákul beszéltek egymással – Városvédők a szlovák suliban

2025. március 26. 14:28 | Such Tamás

A békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégiumba (szlovák iskola) kanyarodott kedd délután a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület által megálmodott Nevezetes iskoláink című sulijáró hajója.

Pecsenya Edit intézményvezető elöljáróban megjegyzi, nagy megtiszteltetés számukra, hogy a városvédőket fogadhatják, hozzátéve, „ahogy telik az idő, közeledik a nyugdíj, én is kacsingatok az egyesült felé”.

1949-ben a szlovák-magyar lakosságcsere után jött létre a szlovák iskola (tavaly ősszel ünnepeltél a 75. születésnapjukat). Eleinte még több helyen működtek. Először a Szabadság téren volt a kollégiumuk, illetve kezdetben az Irányi utcai, később a mai Kazinczy suli helyén indult az általános iskolai és gimnáziumi oktatás.

 

Pecsenya Edit – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Majd a mostani, Dedinszky Gyula utcai (akkor még Peter Jilemnický utca volt) intézmény helyén, a szocialista brigádmozgalom keretében 1961-re felépült a saját kollégiumuk. Párhuzamosan a felsősök és a gimisek az Irányi utcából a József Attila utcai épületbe költöztek, ahol a nyolcvanas évek elejéig koptatták a padokat. Abban az épületben ma már a Bartók Béla zeneiskola növendékei muzsikálnak.

A mai Dedinszky utcai komplexumban egészen pontosan 1983-ban egyesült az iskola több tagintézménye, amely óvoda (1978-tól), iskola és kollégium funkcióját is betölti. A második szintre egy plusz emeletet húztak, és kereken 23 ütemben nyerte el az intézmény a mai arcát.

– A konyhánk mindig is csodálatos volt – fűzi hozzá –, a konyhás nénik szlovákul beszéltek egymással és igazi, házias kosztot tettek a diákok elé. Azonfelül az ebédlőnkben van egy színpad is, amelyen nemcsak a diákok szerepelnek, hanem a Dél-Alföldről, a határon túlról, valamint Szlovákiából is érkeznek színjátszó csoportok.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

A családias, pici létszámú osztályok diákjai a kompetenciaméréseken mindig jó eredményeket érnek el – mind a szövegértés, a digitális kultúra, mind a nyelvek területén. Több érettségizett a pozsonyi, a nyitrai és most már a nagyszombati egyetemre felvételizik.

A teljesség igénye nélkül néhány híres ex-szlovákos: Ando György, Hollerné Racskó Erzsébet, István Anna, Mézes András, Rosza Mária, Strbik Anikó, Tuska Tünde, Uhrin Erzsébet. Jó néhányan a szegedi körzeti tévénél, rádiónál dolgoznak, illetve többen a szegedi egyetemen tanítanak.

– Az elmúlt 75 évből 44-et itt töltöttem – fűzi hozzá Pecsenya Edit, aki 1997 óta vezeti az intézményt.

 

 
 
 

További programok »