Az énekművész, aki megvált az Operaháztól, hogy hazajöjjön Csabára tanítani

2025. február 19. 15:22 | Such Tamás

A Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület szabadegyetem Csabai arcok című sorozatának új epizódjában ezúttal dr. Ambrus Zoltánné tartott előadást dr. Matusovszky Andrásné Uhrin Klára zenetanárról, a békéscsabai Bartók Béla Zeneiskola alapítójáról. A kedd délutáni programnak a Békés Megyei Könyvtár adott otthont.

– Édesanyám, dr. Matusovszky Andrásné Uhrin Klára echte békéscsabai családba született – meséli dr. Ambrus Zoltánné Matusovszky Zsuzsanna. – Az érettségit követően a fővárosi Nemzeti Zenedében tanult, majd öt évig a Magyar Állami Operaház egyik szólistája volt. 1940-ben jött haza Csabára tanítani – szerencsére édesapja tanácsára elvégezte a tanítóképzőt is.

Kérdésemre, hogy „Miért jött haza?”, azt válaszolja, „Sok oka volt.  A művészpálya eredendően olyan, hogy valaki egyidőben nagyon sok szerepet kap, így nagyon foglalkoztatott, de vannak azonban mélypontok is, és ha úgy érzi, hogy ez nem teszi teljessé, akkor dönteni kell. Édesanyám úgy döntött, hogy megválik az Operaháztól és hazajön tanítani. Egyébként imádta a növendékeit, a kollégáit, hiszen termet nevezetek el róla a zeneiskolában, ahol magánéneket tanított és 1978-ig volt igazgatóhelyettes.”

 

Matusovszky Zsuzsanna Ambrus Zoltánjai: balról a kritikusa, jobbról az informatikusa – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Visszalépve, dr. Matusovszky Andrásné a negyvenes évek elején kezdetben általános iskolában tanított, miközben kapcsolatban állt az Aurora Körrel, amely rendszeresen szervezett koncerteket a városban. Dr. Südy Ernő, a zenei részleg vezetője többször is felkérte, hogy különböző hangversenyeken közreműködjön. 1947-ben megalakult a Bartók Béla Városi Zeneiskola, amelynek a tanárnő az egyik alapítója. Közben 1950-ben sajnos megszűnt az Aurora Kör, ahonnan sok kottát, hangszert és készpénzt (!) is kapott az újdonsült zeneiskola.

Az épület földszintjén volt egy nagyterem, ahol a növendékek és tanárok koncertjei zajlottak, később az első filharmóniai hangversenyeket is ott rendezték meg. Innen akár átléphetnénk a Filharmónia Békés Megyei Irodájába is, amelynek 1978-tól, három évtizeden keresztül dr. Ambrus Zoltánné Matusovszky Zsuzsanna volt a vezetője. (Minden bizonnyal nagy jelentőséggel bír az 1978-as év, hiszen ahogy fentebb írtam, Zsuzsanna édesanyja épp addig volt igazgatóhelyettese a zeneiskolának.)

Zsuzsannának egyébként az édesapja orvos volt, aki kiválóan csellózott; ő zongorázott, amit idővel abbahagyott, de mindvégig a muzsika vonzásában él(t).

 

Galéria

Vissza
Előre

 

– Már kislány korom óta miden zeneiskolai hangversenyre ellátogattam – folytatja. – Mi több, csodálatos és egyben monumentális volt, amikor az ötvenes években Gulyás Mihály, az akkori igazgató a zeneiskola ének- és zenekarával, valamint a Nyíri Lajos bácsi által vezetett Kötöttárugyár 100 fős tánckarával turnéra indultak a Balatonhoz – anyuékat oda is elkísérhettem.

További programok »

Itthon

Már most a békéscsabaiak kedvenc helyévé vált az új sétány

Március 31-én hivatalosan is átadták Békéscsaba új turisztikai attrakcióját, a Réthy Pál híd és a Bánszki utcai kishíd közötti sétányt. A fejlesztésnek köszönhetően új pihenőhelyen tölthetik szabadidejüket a látogatók, a sétány pedig már most a fiatalok és idősek kedvenc helyszínévé vált.
2025. április 1. 19:02